Jak nejlépe vyčistit koberec – 3 tipy na čištění

Do většího úklidu se pouštíme několikrát v roce. Jsou to především Vánoce, jarní úklid, a pak různé události, kdy se sejde u nás doma větší počet hostů a chceme mít pěkně čisto. Takový větší úklid se netýká pouze třídění oblečení, mytí oken, utírání prachu, ale i praní koberců. Protože na každý koberec platí jiná technika čištění, společně si je dnes probereme.

Jak nejlépe vyčistit koberec

Suchý způsob čištění koberců

Suchý způsob patří patrně k nejvíce používaným a nejoblíbenějším. Pro tento způsob čištění koberců, existují speciální vysavače i přípravky. K nejběžnějším značkám patří například Vorwerk. První krok je společný, jako u čištění na mokro. Nejdříve koberec pořádně vyluxujeme. Zmiňovaný lux má vysokorychlostní rotující kartáče, jež vyluxují i hluboko usazený prach včetně roztočů. Vhodný je také na čištění matrací. Vřele je doporučován alergikům, astmatikům a tam, kde se chovají domácí mazlíčci.

Jakmile pořádně vyluxujeme, posypeme koberec suchým čističem bílé barvy. Následně si vyměníme nástavec na vysavači, který „zaklepe“ poprašek hluboko do vláken koberce. Přibližně po hodině působení se znovu nástavec vymění a důkladně vyluxujeme. Barvy na koberci ihned prokouknou. Koberec je oproti mokrému čištění ihned použitelný. Ne všechny typy koberců se totiž mohou čistit na mokrý způsob – je dobré zjistit tyto informace u prodejce.

Mokrý způsob čištění koberců

Jak jsme již výše zmínili, před praním koberec nejprve pořádně vyluxujme, klidně i vyklepeme. V opačném případě prach nasaje vodu a klesne dolů. Nahoře pak bude koberec působit čistě, ale nečistoty v něm obsažené zůstanou. Na vyklepaný či vyluxovaný koberec se nanese určená chemikálie pro daný typ koberce. Dále pak čistíme vodním vysavačem. Někdy se čistící přípravek dává přímo do nádržky a společně s vodou aplikuje na koberec. Vodní čistič na koberce se dá koupit nebo za poplatek vypůjčit. Mokrý způsob praní koberce patří mezi účinnější, ale vhodný není pro každý typ materiálu. Než koberec pořádně vyschne, budete muset být trpěliví. Je vhodné dostatečně větrat místnost, aby se zabránilo vzniku plísní.

Pěna na koberec

I v tomto případě nejdříve koberec vyluxujeme. V drogérii si koupíme pěnu v rozprašovači a tu nastříkáme rovnoměrně na koberec. K zatlačení pěny do koberce poslouží stěrka na okna nebo gumový mop. Po stanovené době působení opět vyluxujeme. Dobu uvedenou výrobcem nepřetahujte. Aktivní látky obsažené v přípravku přestanou stejně po určité době působit, koberec tím čistější nebude. Naopak bychom mohli nenávratně poškodit barvy, což určitě není cílem. Tento způsob je levný, snadný, rychlý, ale není vhodný na velmi znečištěné koberce.

Share

Když dojde na to popsat druhé lidi, jde nám to velmi snadno. Ovšem pokud má člověk popsat sám sebe je to složitější. Začnu tedy tím nejzákladnějším. Jmenuji se Gabriela a jsem 72 ročník, takže už něco pamatuji :) Největším žroutem mého času je psaní článků a já jsem za to moc ráda. Pořád je toho spousta, co se člověk může učit. Mimo jiné si snažím vymezit čas pro sport a ruční tvorbu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *