Work-life balance

Napsal

Víte, co je work-life balance? Asi jste tento termín už slyšeli, jedná se o trend, kterým se snaží firmy snaží získat mladé uchazeče o práci. Vychází z myšlenky, že pokud jsme v práci spokojeni, baví nás a přitom máme dost času a energie věnovat se naplno i rodině a svým koníčkům a zálibám, pracujeme naplno a efektivně.

Z work-balance tedy logicky těží zaměstnanec i zaměstnavatel. Dosáhnout této harmonie mezi prací a osobním životem může být ale dost zabíračka, přece jen tady po léta panoval workoholismus na straně jedné a tak trochu vykořisťování na straně druhé. Byla krize a vysoká nezaměstnanost, každý se snažil udržet si práci za každou cenu a na osobní život raději rezignoval. Jak tedy pracovní a osobní život vybalancovat?

Nastavte si mantinely

Všechno má své meze, i snaha vyhovět šéfovi. Pokud svou pracovní dobu využíváte efektivně, nemáte zbytečné prostoje a přesto se vám práce kupí, je třeba řešit nálož pracovních povinností s vedením. Zůstávat v práci přesčas, brát si práci domů nebo být 24/7 na telefonu, je už hodně daleko za hranicí únosnosti.

Právě manipulace nebo dokonce zastrašování zaměstnanců už je dávno pasé – pracovních míst je stále víc a zájem o kvalitní a loajální pracovníky se zvyšuje. Ze stejného důvodu si také můžete říct o vyšší plat, jestliže víte, že v jiné firmě by vás zaplatili líp. Peníze totiž jsou jednou z nejsilnějších příčin stresu, bez ohledu na to, jak moc nás naše práce baví.

Nové pracovní návyky

Současná mladá generace nechce chodit z práce strhaná, zanedbávat rodinu i nutný odpočinek, tak jako to dělali jejich rodiče a prarodiče. O tom, že se dá pracovat v pohodě a přesto efektivně, se dnes a denně přesvědčují. Jaké 2 triky za tím jsou?

  • Konec prokrastinace – pomalý start s ranní kávou a surfingem po internetu,  neustálé klábosení s kolegy a podobné aktivity vám vysávají energii a jen těžko zvládnete všechny své úkoly
  • Už žádný multitasking – je sice prima, že zvládáte chaos, ale ruku na srdce, jak kvalitní práci pak odvádíte? Soustřeďte se vždy na jeden úkol, bude překvapeni, kolik toho stihnete.
Share

Recommended Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *