Proč zařadit do denní rutiny čtení knih

Napsal

Čtete rádi knihy nebo jste naposledy absolvovali povinnou školní četbu a od té doby se knihám vyhýbáte? Čtení knih je úžasné, a to nejen kvůli těm krásným příběhům. Má pro nás ještě další benefity, které si nejspíš vůbec neuvědomujeme.

Víte, že čtení knih může zabránit vážným nemocem, například demenci nebo Alzheimerově nemoci? A když ne úplně zabránit, tak výrazně zpomalit její průběh. Ale není to jediný důvod, proč je dobré číst.

Zvyšte si slovní zásobu

Všichni učitelé nebo lektoři jazykových kurzů vám poradí, abyste co nejvíc četli v daném jazyce, abyste si zlepšili slovní zásobu. Totéž ale platí i v mateřském jazyce – čím víc čtete, tím víc slov používáte. A naopak. Nemáte někdy pocit, že se vaše slovní zásoba časem velmi zúžila? 

Současně s rozvíjením slovní zásoby se zvyšuje i vaše sebevědomí, protože každá kniha vám poskytne nějakou novou znalost či životní zkušenost. Z každého příběhu se můžete něco naučit.

Čtení pomáhá myslet, vcítit se a pamatovat si

Dobře napsaná kniha vás tak vtáhne do děje, že se s jejími hrdiny ihned sžijete. To podporuje vaši empatii. Když navíc čtete nějaký rozsáhlý román s mnoha postavami, neustále stimulujete krátkodobou paměť. Ta vám pomáhá nejen orientovat se v ději, ale využijete toho i v běžném životě.

Čtete rádi kriminální příběhy či staré oblíbené detektivky? Pak si zlepšujete schopnost zapamatovat si detaily a analyzovat situaci (indicie i důkazy). Posilujete schopnost kritického myšlení a přitom se úžasně bavíte.

Čtení vás zbaví nespavosti

Někdy, když člověk žije příliš hekticky a v neustálém stresu, mívá problémy s usínáním. Čtení knih vás zbaví stresu a neodbytných myšlenek, v podstatě vás přenese do zcela jiného světa. To umožní vaší mysli zklidnit se natolik, abyste mohli v klidu usnout. Dobrá kniha je prostě lepší, než hromada léků.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.