Pořiďte si domů řasokoule. Těší se velké oblibě

Napsal

Marimo, jezerní koule neboli řasokoule je nádherný zelený uzlíček řas, který vám bude nejen originální dekorací, ale také domácím mazlíčkem. Na péči je velmi nenáročná. Můžete ji mít samostatně ve skleněné dóze s vodou nebo ji přidat do akvária k rybičkám. Ale co to vlastně je, ta řasokoule?

Řasokoule vzniká v chladných horských jezerech tak, že se kousek vodní řasy uchytí na zrnko písku nebo na kamínek. Jak se tak postupem času řasa rozrůstá a přitom se převaluje po dně sem a tam omílaná vodními proudy, získá řasokoule svůj charakteristický tvar.

Když si pořídíte řasokouli

Marimo dnes běžně dostanete v akvarijních potřebách, v pet shopech, případně v některých zahradnictvích. Tam je často prodávají i se skleněnou nádobou s kamínky na dně. Voda pro řasokouli by měla být odstátá, její přirozené prostředí je alkalické. Ideální je, když si den předem dáte vodu pro řasokouli do ledničky. Druhý den bude krásně odstátá a ledová, přesně jakou ji marimo potřebuje.

Nádobu s řasokoulí postavte na stinné místo, stačí jim opravdu jen minimum světla (na dně jezer si ho také moc neužily). Rozhodně je nestavte na přímé sluneční světlo, tím byste jim ublížili.

Péče o řasokoule

Když jí jednou za 10 – 14 dní vyměníte vodu za čistou a ledovou a přitom se s ní “pomazlíte”, bude vám vděčná a navíc si zachová pěkně kulatý tvar. Hlazením a koulením v dlaních ji také zbavíte nečistot, které na ní případně ulpí. Samozřejmě ji můžete hladit i častěji, ale není to nezbytně nutné. Nic jiného od vás nepotřebuje, všechno ostatní získává z vody a světla.

Řasokoule v přirozeném prostředí vydrží desítky let. V nekvalitní vodě, případně když má moc světla, může řasokoule změnit barvu. Žlutá nebo hnědá barva vám oznámí, že je něco špatně. Zkuste ji vyndat a opláchnout pod tekoucí vodou. Vyměňte vodu v nádobě a přidejte do ní akvarijní sůl (v poměru cca 5 % soli na 95 % vody). Řasokouli pak postavte do co největšího stínu.

Share