Hygge styl – čím se vyznačuje

Slovo hygge se už tak nějak usadilo v myslích těch, kdo sledují trendy bytového designu i těch, kdo hledají recept na štěstí. Pochází z dánštiny (a norštiny) a dá se jen těžko vysvětlit, co přesně to slovo znamená. Překladač tvrdí, že hygge je útulnost. A taky zábava. V češtině se mu asi nejvíc přibližuje slovo pohoda. Je to radost z maličkostí, které nám nejen zútulňují byt, ale zároveň zpříjemňují život – baví nás.

Hygge jako životní styl

Hygge není jen styl bydlení, je to životní styl. Vyznačuje se vděčností za to, co máme. Za přátele, s nimiže se setkáváme u dobrého jídla a pití, za dobré vztahy. Je to radost být se všemi v souladu, žít v poklidu, bez zbytečných dramat, bez soutěživosti a snahy za každou cenu být na vrcholu. Je to do jisté míry zklidnění, zastavení se, abychom vychutnávali život tady a teď. je to také vypnutí mobilního telefonu a být aspoň občas offline.  

Prvky hygge stylu v bydlení

Hygge styl bydlení nám má usnadnit žít podle principů, kterými se tento způsob žití vyznačuje. Chceme si svůj domov zařídit tak, abychom měli svůj hyggekor, koutek, kde se můžeme zastavit. pelíšek, v němž se věnujeme všemu, co máme rádi, sníme i vnímáme přítomný okamžik. Chceme si svůj byt zařídit tak, abychom se v něm mohli scházet s nejbližšími, uvařit nebo upéct si nějakou dobrotu a užívat si vzájemné pospolitosti a souznění. Bavit se a radovat se spolu.

Atmosféra

Jestli je něco opravdu zásadní pro hygge bydlení, je to příjemná, pohodová atmosféra. Měkké světlo, vůně, teplo. Asi nepřekvapí, že nejrozšířenějším prvkem hygge stylu jsou svíčky všech velikostí a tvarů – hlavně ať je jich dost a ideálně ať jsou aromatické. Vůně by měla být decentní, příjemná, taková, co vyvolává milé vzpomínky. Může to být například vůně vanilky či skořice, která připomíná vánoční svátky. Nebo zvolte oblíbené květiny své matky. 

Hřejivé objetí

Hygge je plné polštářů a měkkých dek či plédů. Když je občas smutno, obejmou vás jako konejšivé paže přítele. Stejně působí posezení u krbu s hrnkem horké čokolády nebo svařeného vína. 

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *