Velikonoční zdraví podle předků

Napsal

Velikonocům předchází čtyřicetidenní přípravná postní doba. Po čase masopustního veselí totiž chtěli naši předkové ulevit tělu od všech těžkých a masitých jídel, jež spořádali během vánočních svátků. Pro sedláky měl navíc půst i ryze pragmatický důvod – po zimě se zásoby potravy ztenčily a střídmým jídelníčkem se ušetřilo.

Půst dříve a dnes

Během velikonočního půstu se nesmělo jíst maso ani živočišné tuky. Jedla se kaše z kopřiv, šťovíková omáčka, naklíčený opražený hrách, pražma, obilná zrna vyjmutá s upražených klasů a znovu upražená a omáčky ze sušených hub.
A dnes? Většina lidí nenechá tělo odpočinout ani po Vánocích a střídmost, nebo dokonce půst jako očista organismu jim nic neříkají. Velikonoce jsou jen další omluvou za přejídání a tvorbu „zásob na další rok“. Velikonoční tabule, to není jen mazanec, beránek a vejce. Stůl se však prohýbá pod tíhou masitých a tučných pokrmů s vysokou energetickou hodnotou. Když na Velikonoce nedokážete odolat všem dobrotám, můžete docílit celé řady zažívacích potíží, například pálení žáhy.

7 pravidel, jak se vyhnout pálení žáhy

1. Pro úpravu jídel je lepší dušení a vaření, než pečení a smažení. Dejte přednost zelenině, ale připravujte ji šetrným způsobem, aby se zachovaly vitaminy, minerály a jiné zdravé látky.

2. Nepřejídejte se, nejezte hltavě a sousto v ústech pořádně rozžvýkejte. Jinak přinutíte žaludek, aby produkoval nejen více kyselin, ale mnohem silnějších.

3. Vyhněte se konzumaci kyselinotvorných potravin. Na jejich strávení je potřeba větší množství kyselin – maso, uzeniny, máslo, sýry, bílý rafinovaný cukr, zmrzlina, čokoláda, burské oříšky, vaječný žloutek a další. Samozřejmě byste se měli vyvarovat nadměrné konzumace alkoholu a jídel, o kterých víte, že vám způsobují obtíže.

4. Dejte přednost neperlivým nápojům. Perlivé vedou k rozšiřování žaludku a způsobují, že se obsah žaludku vrací do jícnu.

5. Zajistěte tělu dostatek hořčin, aby se v těle lépe rozkládaly tuky.

6. Nejezte těsně před ulehnutím. Potrava v žaludku ve vodorovné poloze může snadněji dráždit oblast dolní části jícnu.

7. Při potížích s pálením žáhy vyzkoušejte blokátory protonové pumpy. Jsou to nejúčinnější léky tlumící sekreci žaludeční kyseliny používané k léčbě gastroesofageální refluxní choroby. Sice neposkytnou úlevu okamžitě, ale účinek je výrazný a hlavně dlouhodobý.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *