Umíte správně kašlat?

Napsal

Víte, že při prudkém kašli vzduch vystřelí rychlostí od 130 až do 480 km v hodině? Takhle rychle se totiž tělo snaží z dýchacích cest odstranit to, co tam nemá být.
Když je třeba vypudit nežádoucí obsah, v plicích se zvýší tlak a začnete kašlat : zhluboka se nadechnete, potom se vám pevně uzavře hlasivková štěrbina a stáhnou svaly hrudníku.

Pokud kašel omezíte jen na ranní odkašlání malého množství světlého hlenu, jak to je běžné u obyvatel velkoměst, jde jen o přirozenou očistu dolních cest dýchacích. Kašel působí obtíže, jen když je nekontrolovatelný, vyvolaný drážděním z okolí nebo infekcí dýchacích cest.

Psí štěkání

Suchý dráždivý kašel připomínající psí štěkání, který doprovází i pálení v hrdle, případně chrapot, se objevuje v počátcích zánětu horních cest dýchacích. Tento kašel je vysilující, protože nevede k odkašlávání a navíc opotřebovává plicní elasticitu. Je vhodné ho utlumit léky, neboť dlouhodobé dráždění sliznice může vést k druhotnému zánětu.

Úporné vykašlávání

Neklamným znakem toho, že viry a bakterie v dýchacích cestách svádějí urputný boj s bílými krvinkami je vlhký, produktivní kašel. Je obvykle způsoben virovou infekcí v průduškách, například při běžném nachlazení, zánětu horních a dolních cest dýchacích (zánět průdušek, hrtanu, průdušnice, záněty vedlejších nosních dutin, rýma).
Produktivní kašel slouží k vykašlávání hlenů, a tím k uvolnění dýchací trubice, proto je třeba ho podporovat léky, které zkapalňují bronchiální sekret. Velmi účinné jsou přípravky s prodlouženým uvolňováním, zvyšující produkci hlenu a zároveň i transport. Speciální látka, kterou lék na kašel obsahuje, usnadňuje odkašlávání hlenu a výrazně ulehčuje dýchání. Trvá-li kašel déle, je vyčerpávající, provázený horečkami nebo dušností nebo bolestmi při dýchání, neváhejte a jděte ihned k lékaři.

Jak správně kašlat

Abyste dosáhli efektivnější léčby, musíte kašlat správnou technikou. Co nejvíce se nadechněte, aby došlo k co největšímu roztažení dýchacích cest. Potom kašlete v krátkých opakovaných nárazech, které zlepší vykašlávání. Vhodná je také dechová gymnastika – zhluboka se nadechněte, a pak se snažte vydechnout při otevřených ústech a uzavřeném nosu.

Jak se zbavit kašle

Zvyšte příjem tekutin, aby tělo mohlo vyprodukovat řidší hlen. Tím se sníží nutkání ke kašli. Pijte například čaje nebo minerální vody.

Omezte příjem potravin způsobujících zahlenění.

Průběh onemocnění zhoršuje prašné prostředí, chlad a pobyt v místech se zvýšenou
pravděpodobností přenosu infekce dýchacích cest.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *