Typy jógy: Vyberte si tu pravou pro Vás

Napsal

Pokud jde o tělesné cvičení s využitím energií a síly vůle, je podle hinduistů tou jedinou správnou jógou hathajóga. I ta je ale jen jednou z cest, které vedou ke spojení individuálního Já s univerzálním Bytím. Podle toho, jak se lidé liší svými city, cíli, myšlenkami a zálibami, existují také různé způsoby jógy, které vyhovují různým jedincům právě svými odlišnostmi.

Různé cesty jógy

Pokud bereme jógu jako východní učení, které vede k pravé podstatě bytí, můžeme ji rozdělit na tyto cesty: 

Hathajóga, jak již bylo napsáno, je cvičení s využitím síly vůle a vnitřní energie. Je to ta “pravá” jóga, z níž v západním světě vznikly postupně další odnože.

Karmajóga se zabývá především činy – jejich příčinou a následky. Každý skutek, jehož se dopustíme, totiž má vliv na tělo, mysl a vědomí. Výsledek odpovídá tomu, s jakým úmyslem je vykonán. Touto jógou, nesobeckými činy, se očišťuje charakter člověka, mysl i vědomí.

Rádžajóga je královskou cestou jógy, osmistupňovou cestou sebekázně. Mimo jiné zahrnuje i ásany, pránájámy, meditace a krije.

Džňánajóga vede k sebepoznání a k rozlišení skutečnost od iluze studiem, cvičením i zkušenostmi. Jedná se o cestu filozofickou.

Bhaktijóga je cestou lásky a oddanosti k veškerému stvoření – k Bohu, přírodě, živým bytostem.

Západní alternativy jógy

Jestli se chystáte s jógou začít a hledáte si vhodného lektora, nejspíš narazíte na různé nabídky, kterým možná ani nerozumíte. Dá se ještě logicky odvodit z názvu, o čem je dance jóga, aqua jóga nebo jóga pro gravidní, ale ostatní názvy si přece jen zaslouží vysvětlení.

Bikram jóga (tak Hot jóga) je cvičení v místnosti vyhřáté na 42°C. Díky vyšší teplotě jsou účinky intenzivnější, cévy se rozšiřují, svaly uvolňují a dají se protáhnout do maximálních poloh. Také se mnohem snáz rozpouští tukové zásoby.

Powerjóga je cvičení ve svižném, dynamickém duchu, je určená k celkovému protažení a ke spalování kalorií.

Vinyasa jóga představuje techniku sladění pohybu a dechu. Každý pohyb sleduje nádech nebo výdech, cvičení je fyzicky náročnější, vyžaduje maximální soustředění.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *