Příznaky syndromu suchého oka

Napsal

Ruku na srdce – nestaráme se o své oči právě nejlépe. Zatímco byly v průběhu evoluce naše oči po tisíciletí uzpůsobeny k tomu, abychom se jimi dívali do dálky i na blízké předměty, dnes je nejčastěji zatěžujeme pohledem na monitor počítače nebo do mobilu. Tato nepřirozená zátěž může vyústit v řadu zdravotních problémů, včetně syndromu suchého oka.

Syndrom suchého oka je onemocnění způsobené stoprocentně moderním životním stylem. Zatímco digitální technologie ovládly náš život až bleskově v, lidské oko se jejich rychlosti nedokáže přizpůsobit. Výsledkem často bývá nepříjemný pocit v očích, někdy až bolestivý, či rozostřený zrak, který je dnes označován jako syndrom suchého oka, případně syndrom kancelářského oka.

Jak se projevuje syndrom suchého oka

Příznaky tohoto onemocnění očí jsou obvykle stejné: svědění očí, pálení očí, pocit dráždění cizím tělískem, světloplachost, zhoršené vidění k večeru, tlak v očích, bolest hlavy. Tento výrazný diskomfort přechází v neustálé dráždění oka a může mít vliv i na poškození očního povrchu. Potíže způsobuje jednak snížená schopnost oka tvořit slzy a za druhé jejich kvalita. Za normálních okolností totiž slzy totiž oči chrání a zvlhčují díky obsahu oleje, hlenu a vody. 

Jestliže se prvotní příznaky suchého oka včas neřeší, může se objevit zánět rohovky a spojivky. K obtížím se pak často přidává také nadměrné slzení, vyvolané zhoršenou kvalitou slzného filmu (ten oko nedostatečně chrání, dochází k jeho dráždění, a to způsobuje větší tvorbu slz).

Léčba syndromu suchého oka

U lehké formy se obvykle aplikují umělé slzy a před spaním hojivá mast či gel. Léčba je vždy zaměřená na zajištění oku dostatku slz a stabilní a rovnoměrný slzný film, díky němuž je oko stabilně chráněno. Aby byla léčba úspěšná, je nutné přistoupit i k některým změnám v oblasti životního stylu. Především je dobré eliminovat stres, zkrátit co nejvíce čas strávený před monitorem a televizí, chodit častěji na procházky do přírody a v neposlední řadě je třeba hlídat si pitný režim.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *