Polévky plné vitamínů. Které to jsou a co obsahují?

Naše babičky dobře věděly, jak velké bohatství skrývají poctivě uvařené polévky. Že taková slepičí polévka uzdraví tělo i duši. Rčení, že polévka je grunt, platí i dnes.

Důvody, proč jsou polévky zdravé, jsou docela jasné. Nejen vývary, ale i krémové zeleninové či luštěninové polévky jsou plné bílkovin, vlákniny, vitamínů i minerálů, navíc jsou pro tělo i zdrojem tekutiny. My se dnes zaměříme na ty polévky, které jsou bohaté na vitamíny.

Polévky bohaté na vitamín A

Jestli potřebujete doplnit vitamín A, uvařte si polévku s játrovými knedlíčky. V jedné porci hovězích jater se totiž skrývá neuvěřitelných 713 % denní dávky tohoto vitamínu. Kromě toho jsou bohatá na vitamín D, železo a další stopové prvky. Také růžičková i kadeřavá kapusta má vysoký obsah vitamínu A, proto ji přidávejte do všech zeleninových polévek. Sami jistě uznáte, že například bramboračka bez kapusty není bramboračka. Kapusta navíc obsahuje také řadu minerálů, včetně hořčíku, draslíku, fosforu, selenu a také další vitamíny řady B, E a K.

Polévky s vitamínem B

Na vitamíny skupiny B jsou bohaté luštěninové polévky, především hrachová nebo s cizrnou, a také některé zeleninové: brokolicová, kapustová či rajčatová. Vyšší obsah vitamínu B mají i žampiony, divoká rýže a samozřejmě obiloviny. Pokud potřebujete doplnit tuto skupinu vitamínů, zkuste do polévky rozklepnout vejce, přidat ovesné vločky nebo drožďové knedlíčky. Významnou řadou polévek s vysokým obsahem vitamínu B jsou masové vývary a mléčné polévky.

Vitamín C se varem ničí, zkuste studené polévky

Přes léto je to jednodušší – pokud chcete doplnit vitamín C, připravíte si například gazpacho. Na jaře přidají lehkým polévkám a vývarům vitamín C a řadu minerálů bylinky, mladý špenát, kopřiva či šťovík. Významným zdrojem tohoto vitamínu po celý rok je kysané zelí a další kvašená zelenina. A tak kromě naší zelňačky můžete zkusit třeba ruskou soljanku z kvašených okurek nebo orientální polévky s miso nebo kimči.

Polévky bohaté na vitamín D

Vitamín D je nejvíc obsažen v mořských rybách, v slepičích vejcích z volného chovu a v mléčných výrobcích. Z našich domácích surovin má ale nejvyšší podíl vitamínu D trochu překvapivě slanina a doma škvařené sádlo. Rybí polévka, bramboračka s jíškou připravenou na sádle, zelňačka se slaninou, ale i sýrové a krémové polévky se smetanou jsou to pravé, když je v zimě nedostatek slunečního svitu.

 

 

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *