Nízký tlak – co ho způsobuje a jak ho zvýšit

O vysokém tlaku se hovoří mnohem častěji, protože může být opravdu hodně nebezpečné ho podcenit. Ale i nízký tlak vám může zamotat hlavu, a to doslova. Proto je dobré ho odhalit a případně i zvýšit. Jenže paradoxně, zvyšování tlaku je někdy mnohem těžší, než jeho snižování. 

Nízký tlak (hypotenze) způsobuje špatné okysličení mozku. Projevuje se závratěmi, zíváním, stálou únavou, problematickým vstáváním ze sedu do stoje. Může se vám motat hlava, dokonce můžete omdlít. Dalšími průvodními znaky obvykle bývají mžitky před očima, hučení v uších, silné bušení srdce, pocení a také studené ruce a nohy. To je způsobeno nedostatečným prokrvením končetin.

Příčiny nízkého tlaku

Asi nejčastěji se setkáme s genetickou dispozicí, stejně jako vysoký tlak se často dědí. Nízký tlak mívají lidé mladší, vyšší a hubení. Na vině také může být podvýživa, nedostatečný pitný režim, projevit se může v těhotenství, kdy plod krevní oběh ještě víc zatíží. Příčinou nízkého tlaku ale může být i vážnější onemocnění, například onkologické, problém se štítnou žlázou, se srdcem i s vyšší krvácivostí. Rozhodně je dobré se poradit s lékařem, aby závažné zdravotní problémy eliminoval nebo potvrdil a začal s léčbou.

Jak zvýšit krevní tlak

Tlak si zvýšíte úpravou životosprávy. Především dbejte na to, abyste jedli dostatečně, pravidelně a kvalitně. Snídaně by určitě měla obsahovat bílkoviny, celkově je třeba zvýšit i přísun vitamínů, hlavně vitamínu C. Dodržujte pitný režim, denně byste měli vypít nejméně 2 litry tekutin. Zatímco lidé s vysokým tlakem by měli méně solit, protože sodík v kuchyňské soli obsažený zvyšuje krevní tlak, lidé s nízkým tlakem logicky mohou příjem soli zvýšit. Nebo pijte minerálku s vyšším obsahem sodíku. 

Druhý způsob, jak si zvýšit krevní tlak, je rozproudění tělního oběhu krve. K tomu slouží dvě metody:

  1. Pohybové aktivity, jako je svižnější chůze, ranní rozcvičky, kardio tréninky 
  2. Otužování studenou vodou, přesněji střídáním studené a teplé vody. 
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *