Krevní skupiny – proč byste měli znát tu svoji

Každému dospělému člověku koluje v těle asi 5 litrů krve, u dětí je to úměrně méně. Krev transportuje v organismu kyslík a živiny tam, kde jsou potřeba. Bez ní bychom nemohli přežít, proto když dojde k úbytku, je nutná transfúze.

Krev se skládá z plazmy, bílých a červených krvinek a z krevních destiček. Přestože je na první pohled stejná u všech lidí (i u těch s “modrou krví”), není to ta. Podle rozdílů je rozdělena do čtyř základních skupin, které jsou určeny přítomností dvou antigenů, specifických látek na povrchové membráně červených krvinek. Podle toho dělíme krevní skupiny na A, kdy je v krvi přítomen pouze tento antigen, krevní skupinu B, skupinu AB v případě, že se v krvi objevují oba antigeny a krevní skupinu 0, to naopak na membráně červených krvinek žádný antigen není.

Proč je nezbytná transfúze správné krve

Zatímco na membráně červených krvinek se nachází antigen určující krevní skupinu, v krevní plazmě je přítomen algutinin, který je nepřátelský k antigenu, který nevlastníte. Jestliže jste nositelem antigenu A, v krevní plazmě koluje algutinin anti B. Kdybyste při transfúzi dostali špatnou krev, tělo by ji nepřijalo. Navíc by se vaše vlastní krvinky shlukly a začaly se rozpadat. V takovém případě přestávají fungovat jednotlivé orgány a následuje smrt.

Včasné podání léků a řešení selhání dýchání a ledvin může ještě situaci zachránit, ale záměna krve je opravdu často fatální. Proto, pokud máte krevní skupinu A, je nezbytné, abyste při transfúzi dostali také A. Krevní plazma lidí se skupinou AB neobsahuje žádný aglutinin, proto můžou přijmout krevní konzervu jakékoliv z ostatních tří skupin. Za to plazma lidí se skupinou 0 obsahuje anti A i anti B, proto smí přijmout jen transfúzi krve skupiny 0, každá jiná by jim způsobovala výše popsané problémy.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *