Když máme opar

Napsal

Vedle plísní napadají kůži také bakteriální a virové infekce, které bývají silně dráždivé a někdy velmi nakažlivé. Nejčastějším projevem takové infekce je například opar, který je na rtech vždy patrný.

Opar

Příčinou infekce nebývá samotné nachlazení, ale virus, se kterým většina z nás přichází do styku v dětství. Infekce je přenášena přímým kontaktem s puchýřky nebo jejich tekutým obsahem. Mnoho z nás si vytvoří proti tomuto viru přirozenou obranu a nikdy pak opary nemívá. Ale u kterých lidí virus přežívá v nervových buňkách a je znovu aktivován nachlazením, silným slunečním zářením, nadbytkem stresu, pocity vyčerpanosti i hormonálními změnami.

Příznaky

Infekce začíná neparnými puchýřky vyplněnými matnou žlutou tekutinou, které se tvoří na kůži kolem úst a nosu. Někdy svědí nebo pálí. Příznaky podráždění na sobě můžete cítit až dva dny před „vyrašením“ puchýřků. Puchýře normálně během několika dní popraskají a na kůži se vytvoří stroupek. Opary se obvykle vysuší a vyhojí přibližně po sedmi dnech.

Jak probíhá léčení

Protivirový lék acyclovir, které je k dispozici v tabletkách nebo mastí, pomáhá zmírňovat bolest a urychluje hojení. Některé formy acycloviru se dají koupit volně.
S léčbou je dobré začít co nejdříve. Mnoho lidí, kterým se opar rád vrací, už dobře rozpoznají varovné příznaky, jako je náhlý pocit bodání a svědění v místě infekce ještě před plným rozvojem oparu.

Jak s oparem zacházet

Ačkoliv opar není nebezpečný, je nepříjemný a bývá i nevzhledný. Protože je nakažliví, měli bychom být opatrní, neboť hrozí, že nakazíme své blízké a kamarády.
Máte-li opar, s nikým se nelíbejte a vyhněte se i dalším formám ústního kontaktu. Když je opar ještě vlhký, nepůjčujte nikomu svůj ručník, ani polštář. Právě v této fázi je nákaza více než pravděpodobná. Opar udržujte v čistotě, vysušujte jej papírovým kapesníkem a při umývání dejte pozor na jeho neroztržení.
Dále se vyvaruje například mnutí očí rukou, kterou jste se před tím dotýkali postiženého místa. Mohli byste si přenést infekci do oka a způsobit třeba zánět spojivek.
Zjistíte-li, že ve vašem případě za opar může slunce, potírejte se před cestou ven krémem či pastou s vysokým ochranným faktorem proti slunci.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *