Jezte přiměřené množství minerálů a vitamínů

Napsal

Jezte přiměřené množství minerálů a vitamínůVšude se dozvídáte, že je důležité jíst vitamíny a minerály a to hlavně v období, kdy jsou rozšířené nemoci chřipka, angína apod.  Je lepší jíst pravidelně přírodní zdroje nebo je můžeme klidně nahradit s těmi z krabičky?

Méně je více

I když jsou vitamíny pro naše tělo prospěšné a důležité, nic se nemá přehánět. Ještě než se rozhodneme pro pravidelné užívání konkrétní zdravé látky, měli bychom se informovat u odborného lékaře, co organismu chybí a jakou cestou tuto ztrátu doplnit. Tyto podstatné informace se zjistí z krevního obrazu.
Na druhou stranu bychom měli dbát samozřejmě i na prevenci. To znamená, že se musíme zásobovat vitamíny i v době, kdy nám nic není a v okolí nehrozí žádné nakažlivé onemocnění. Ruku na srdce – obsahuje vaše celodenní jídlo veškeré prospěšné látky? Pokud ne, v tom případě vyrazte pro vitamíny co nejdříve. Lékárnu navštivte i tehdy, jestliže držíte dietu nebo trpíte silnými menstruacemi.

Na jaké vitamíny si dát pozor

Vždy je daleko prospěšnější volit přírodní vitamíny a minerály, než je nahrazovat umělými tobolkami. Ty můžeme jíst tehdy, když se cítíme slabší a chceme předejít onemocnění. Jsou vhodné především jako doplněk stravy, ne jako rovnocenná obměna za přírodní látky. Minerály a vitamíny navíc obsahuje zelenina a ovoce, bez jejíž vlákniny nefunguje správné trávení a zpracování potravin.
NÁHRAŽKY : pokud se pro ně opravdu rozhodnete, pak si dejte pozor na několik věcí. Pozorně si přečtěte příbalový leták, kde se dozvíte, jaké výrobek obsahuje účinné a doplňkové látky, dále způsob užívání – před nebo po jídle, případně zda-li lze či nelze kombinovat s určitými potravinami. Například tobolky se železem se nesmí zapíjet černým čaje, protože tím dochází k vylučování železa z těla. Volte vždy raději kapsle než tabletky.

Vstřebávání vitamínů a minerálů často narušuje pití alkoholu. Tělo zbavuje například vitamínů skupiny B, kyseliny listové, ničí vápník, bere hořčík a vyvolává zvýšenou potřebu vitamínu C. Káva a kofein zase likvidují zásoby vitamínu B 1 a vylučují železo, vápník a draslík. Kouření vadí vitamínu E, řadě vitamínů B, výrazně spotřebovává C a selen. Dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce ničí vitamíny B, vylučuje hořčík a zapříčiňuje nízkou hladinu zinku v krvi a spotřebovává vitamín A, C, E a selen. Podobné účinky má například užívání i těchto léků : diuretik, kortikoidů, analgetik, antibiotik, antihistaminik a acylpyrinu.

V neposlední řadě byste se také měli vyvarovat stresu, častému sledování televize, omezit pohyb ve znečištěném prostředí a dbát na zdravou životosprávu. Pokud všimnete varovných signálů jako svědění kůže, vyrážky či rozpraskané pokožky nebo padání vlasů, vložte se do rukou lékařů.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *