Jak začít běhat s nadváhou

Napsal

Během můžete s nadbytečnými kilogramy zatočit poměrně rychle. Jenže když těch kilogramů navíc máte hodně, je jakákoliv pohybová aktivita problém. Běhání s nadváhou může pro netrénované znamenat mimo jiné i rizika poškození pohybového aparátu.

Můžete začít běhat, i když máte výraznou nadváhu, jen je potřeba začít opatrně a přidávat zátěž postupně.

Trápení zvané nadváha

Při určení toho, jestli máte nadváhu nebo je to jen váš hodně sebekritický názor, použijte BMI kalkulačku. BMI (Body Mass Index) vám na základě vaší výšky a hmotnosti poměrně přesně napoví, jak na tom jste. Obecně ale můžeme říct, že jestli se zadýcháváte při chůzi, zvlášť když jdete do schodů, dělá vám problém ohnout se a zavázat tkaničky, pak už problém s nadváhou nastal.

Jak rozhýbat tělo

Hodně lidí s nadváhou se pohybu vyhýbá právě proto, že je obtížný. Když ale překonáte nechuť počáteční potíže, odmění se vám vaše tělo nejen rozpouštěním tukových vrstev, ale i tvrbou endorfinu, hormonu štěstí. Zkrátka budete mít mnohem lepší náladu a budete plni energie.

Dřív, než se pustíte na tvrdo do běhu, zkuste nejprve chůzi, u níž budete postupně zvyšovat rychlost. Už svižná chůze velmi dobře spaluje tuky. Později proložte chůzi krátkými úseky běhu (indiánská chůze), až se budete cítit dostatečně připraveni, začněte s během ve volném tempu.

Tréninkový plán

Začněte svižnější chůzí, nejlépe s holemi, později chůzi postupně nahrazujte indiánskou chůzi a ještě později jen během. V první etapě stačí 3x týdně 30 minut, postupně zvyšte frekvenci až do konečných šesti běhů v jednom týdnu. I vrcholoví sportovci si nechávají jeden den na regeneraci, vy to dělejte také. Tak, jak si budete zvyšovat počet běhů, můžete postupně přidávat i minuty – vždy po týdnu o 5 – 10 minut.

Takto pozvolný způsob běhání do velké míry ochrání váš organizmus před nepříjemnými příhodami. Pokud jde o klouby a pohybový aparát vůbec, myslete hlavně na kvalitní obuv. Proti silným otřesům při běhu s nadváhou částečně pomůže i měkčí terén, proto je lepší běhat v přírodě, nikoliv na asfaltu.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *