Jak vybělit zuby jedlou sodou

Napsal

Jestli bojujete se zabarvováním zubů čajem, kávou nebo jiným způsobem, možná jste ještě nevyzkoušeli vybělit si je jedlou sodou. Jedná se o způsob levný a šetrný, který je rozšířený už od 19. století.

Výhodou jedlé sody jsou její šetrné abrazivní účinky (7 RDA – relativní dentální abrazivost) a bělící schopnost. Abrazivost jedlé sody je přitom mnohem nižší než u běžných zubních past, které navzdory tomu zuby nevybělí. Pro představu: běžné komerční zubní pasty mají abrazivost kolem 60 RDA.

Účinky jedlé sody na dutinu ústní

Soda tedy umí odstranit ze zubů skvrnky a celkově je vybělit. Má sale další zajímavé účinky, kvůli kterým bychom si měli péči o dutinu ústní sodou čas od času dopřát. Například účinně ničí bakterie, které způsobují onemocnění dásní a zubní kaz. Mezi její hlavní výhody také patří mnohem lepší odstranění plaku, než to umí běžné zubní pasty. Díky své abrazivosti zbavuje zuby usazenin zubního kamene a “leští” je.

Důležitou vlastností jedlé sody je fakt, že umí neutralizovat pH v ústní dutině. Tím eliminuje škodlivé účinky bakteriálních kyselin. Bylo navíc prokázáno, že zvyšuje absorpci vápníku, který posiluje zubní sklovinu. Zapomenout nesmíme ani na skutečnost, že soda působí v ústech jako dezinfekce.

Jak vyčistit zuby jedlou sodou

Rozmíchejte si v nádobce jedlou sodu s troškou vody na jemnou kašičku. Tu kartáčkem nanášejte na zuby a krouživými pohyby čistěte plošky zubů i dásně nejméně dvě minuty. Nezapomeňte na prostor mezi zuby a na jazyk. Tím se zbavíme nejen skvrn na zubní sklovině a plaku, ale i většiny nežádoucích bakterií. Pro posílení dezinfekčního účinku je možné rozpustit jedlou sodu v peroxidu vodíku (H2O2).

Po 2 – 3 minutách čištění zubů si ústa vypláchněte. Tuto metodu opakujte ráno a večer, dokud nebudou zuby vybělené a podle potřeby pravidelně opakujte. Aby se vám zuby zase brzy nezabarvily, zkuste změnit zubní pastu a pořiďte si tu, co jedlou sodu už obsahuje.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *