Jak můžu bojovat s bolestí hlavy

Napsal

Bolest hlavy sužuje všechny věkové kategorie a obě pohlaví. Člověk si ale může pomoci i sám. Dost možná vím, že bolesti hlavy dáváme tu první možnost vypuknutí právě my a to svým životním stylem, stresem či starostmi. V dnešním článku vám prozradíme, jak můžete bolest šetrně utišit.

Jaký typ bolesti hlavy mám

Bolest hlavy z napětí – Objevují se u mě bolesti, které se šíří oboustranně po celé hlavě. Bolesti trvají více než hodinu a často i celý den. Bolesti jsou většinou lehké až mírně silné a dají se popsat jako tupé nebo tísnivé. Málokdy při nich dojde k nevolnosti.

TIP: Občasné bolesti můžete většinou porazit sama pomocí přírodních prostředků. Ale když vás trápí častěji než patnáct dní v měsíci a déle než půl roku, máte chronickou bolest hlavy z napětí a měla byste navštívit lékaře.

Migréna – Bolesti se obvykle vyskytují převážně na jedné straně hlavy. Návaly trvají přibližně čtyři hodiny až tři dny. Bolesti jsou prudké, bodavé či pulzující. Během bolestí trpíme nevolností, dávením i přecitlivělostí na zvuk a světlo.

TIP: V případě migrény je vždy nutné lékařské ošetření. Při selhání běžných terapií potřebujete speciální prostředky proti migréně. Dávky vám určí pouze lékař.

Které léky pomáhají

Doporučuje se užívat jednu dávku léků, které obsahují acetylsalicylovou kyselinu (1000 mg), ibuprofen (400 mg), paracetamol (100 mg) nebo kombinovaný preparát paracentamolu, kyseliny acetylsalicylové a kofeinu.
POZOR: Volně prodejné přípravky proti bolesti byste měla brát maximálně tři dny po sobě a dohromady maximálně deset dní v měsíci. Pokud bolesti nepoleví, navštivte lékaře.
Rada lékařů: když lék nezabere do 30 až 40 minut, změňte ho. Ne každý produkt působí na každého pacienta. Důležité je, nedávat si poloviční dávku, než která je doporučena. Půlka tablety zabere jen na polovinu. Pokud se dostaví zlepšení, snižte dávku, ale buďte si úplně jistá, že se vám opravdu ulevilo.
POZOR: Jestliže je váš žaludek citlivý, vyhněte se lékům, které obsahují kyselinu acetylsalicylovou, máte-li nemocná játra, zapomeňte na paracetamol.

Domácí pomocníci

Když vás v oblasti krku a šíje tlačí tupá bolest a směřuje pomalu směrem výš do hlavy, pomůže vám:
– Teplý polštář se špaldovými slupkami, který si vložíte pod krk (nebo horké oloupané brambory zabalené ve lněné utěrce).
– Studené obklady na čelo.
– Masírování spánků mátovým olejem.
– Pití většího množství tekutin – vody nebo neslazeného ovocného čaje.
– Malá procházka.
Pokud se vám chce, veďte si deník bolesti hlavy, abyste zjistila možné příčiny svých bolestí a mohla jim včas a na dlouho zamezit.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *