Co pomáhá na ztrátu hlasu

Obvykle nás chrapot a případná ztráta hlasu postihne během nachlazení, virózy nebo při angíně. Jestliže ukázněně ulehneme do postele a snažíme se nemoc vyležet, je všechno v pořádku, klid hlasivkám prospěje. Ztráta hlasu nemusí být ale nutně spojená s nachlazením. Co ještě může být příčinou a co pomáhá na ztrátu hlasu?

Nejčastější příčinou ztráty hlasu může být zánět hrtanu (laryngitida) nebo poranění hlasivek (kontuze), které způsobí nadměrná námaha hlasivek, např. řev, hlasité zpívání nebo dlouhé mluvení.

Při ztrátě hlasu pomáhá klid

V první řadě je důležité udržet hlasivky v klidu. To znamená, že byste se neměli pokoušet chrapot či sípot “přeřvat”, ani se nenamáhejte šepotem. Pokud ztratíte hlas, je nutné 3 – 4 dny vůbec nemluvit, aby si hlasivky odpočinuly a hlas se vám vrátil. Klid je pro regeneraci hlasivek zásadní. Jestli se ani po čtyřech dnech hlas nevrátí, nezbyde, než si zajít na vyšetření do foniatrické ambulance.

Jak léčit hlasivky při ztrátě hlasu

Podpůrnými prostředky pro léčbu namožených či poraněných hlasivek mohou být bylinkové čaje. Nejčastěji se doporučuje květ lípy, divizna, sléz, šalvěj, echinacea, lišejník islandský nebo meduňka. Čaj byste měli upíjet vlažný v průběhu celého dne.

Na uvolnění oteklého krku pomůžou i cucavé pastilky, ty doporučujeme i v případě, že chrapot postihne menší děti od tří let. Zatímco čaj do nich asi nedostanete, “bonbonek” si rády vezmou.

Inhalace Vincentky

Stačí si do nerezového hrnce nalít Vincentku, pomalu ji zahřívat tak dlouho, až se začne uvolňovat pára a můžete si hlasivky léčit inhalacemi. Nesmíte ji ale uvést do varu. Uvolněnou páru vdechujete po dobu cca 5 minut s ručníkem přes hlavu, aby se pára nerozptýlila příliš rychle do prostoru. Takto postupujte 2 – 3x denně, dokud otok hlasivek nepovolí. Vincentku můžete také kloktat, ale pára je v tomto případě o dost lepší.

 

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *