Atopický ekzém

Napsal

Atopický ekzém – známý též jako dětský ekzém, protože často postihuje kojence a malé děti – je alergické kožní onemocnění. Slovo atopický naznačuje spojení kožního postižení a alergické odpovědi. Odhaduje se, že zhruba každý dvacátý člověk někdy trpěl v životě tímto zánětlivým kožním onemocněním.

Proč k němu dochází

Atopický ekzém nevzniká kontaktem s dráždivou látkou. Je to alergická reakce na něco, co člověk sní nebo co vdechne, například pyl nebo roztoče domácího prachu.
– dospělí bývají postiženi též, ale většinou jde o nemoc kojenců a menších dětí. U tří čtvrtin dětí trpících tímto ekzémem se příznaky objevují během prvního roku života.
– Pacienti s atopickým ekzémem jsou často náchylní k dalším alergickým onemocněním, jako je senná rýma nebo astma, nebo mají alergii dědičnou v rodině.

Příznaky

Onemocnění má celou řadu projevů od mírně zarudlých a svědivých skvrnek až po chronicky suchou, šupinkovou, červenou, svědivou a nezdravě vypadající kůži.
Tato dráždivá vyrážka často postihuje i obličej, kde se objevují stroupky a mokvání. I když se vyskytuje po celém těle, obličej bývá nejčastěji postiženou oblastí.
Protože při tomto postižení pokožka nesnesitelně svědí, miminka si třou tvářičky o polštář nebo se škrábou. Ekzém u starších dětí dostává podobu suché, hrubé a rozškrábané kůže. Onemocnění se stěhuje z obličeje a usazuje se na místech ohybu v loketních a podkolenních jamkách a kolem zápěstí a kotníků.
Ekzém většinou kolem věku čtyř až pěti let mizí, ale u malého počtu dětí přetrvává i potom.

Jak ho vyléčit

Léčba nemůže chorobu zcela odstranit, ale pro zmírnění nepříjemných příznaků máme k dispozici řadu prostředků.
1. zvláčňující a zklidňující přípravky zvlhčují suchou, popraskanou pleť a doplní přirozený kožní tuk. Používají se místo hrubých mýdel.
2. steroidní krémy a masti, které se objevily v padesátých letech, výrazně zdokonalily léčbu ekzému. Mírně účinné steroidy jsou bezpečné i pro děti – dokonce in obličej. Silnější již mají při dlouhodobém používání vedlejší účinky, například zeslabení pokožky, ale pro udržení choroby pod kontrolou jsou mimořádně účinné.

Typy na zmírnění:

Olej pupalky dvouleté obsahuje esenciální mastné kyseliny. Podávání ústy je pro dospělé i děti bezpečné. Pupalka atopický ekzém zlepší během pár měsíců.
Čínské byliny údajně u některých pacientů ekzém zklidňují a zmírňují. Tato léčba je ale pro některé lidi nevhodná, především pro malé děti a těhotné ženy.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *