3 nejčastější zranění při běhu

Napsal

Běh nás dlouhodobě drží ve formě, příznivě působí na kardiovaskulární systém a je efektivní při boji s tukovými zásobami. Je ovšem také příčinou různých úrazů. Některá zranění jsou právě pr oběh typická. Na tři nejčastější se v tomto článku zaměříme.

Běžecké koleno

Jedním z nejčastějších úrazů je právě poranění kolene. Odborně se zranění, terému se lidově říká “běžecké koleno” nazývá femoropatelární syndrom (femur – stehenní kost, patella – čéška). Tento problém zatěžuje nejčastěji velmi aktivní běžce tím, jak se čéška často tře o spodní okraj stehenní kosti. Tření může způsobit i poruchu kolenní chrupavky, ta se pak připomene intenzivní bolestí.

Náš tip: Pokuste se vylepšit techniku běhu a správnou funkci kolene podpořte vhodnými doplňky stravy s obsahem kolagenu.

Vymknutý kotník

Především terénní běžci se dost často setkají s vymknutým kotníkem, který může vést až k výronu. Toto velmi bolestivé zranění vás pak na poměrně dlouho dobu vyřadí ze všech aktivit, včetně běhu. Dochází k němu při špatném došlápnutí, kdy se kloub dostane do nepřirozené polohy a dojde k natažení, natržení či přetržení vazů kotníku. U tohoto zranění pak velmi často dochází k recidivě, protože vazy se už plně neuzdraví a zůstávají částečně nebo úplně poškozené.

Náš tip: Pro běh nerovným terénem si pořiďte vhodnou kvalitní a obuv, dávejte pozor, kam došlapujete a hlavně se nepřetěžujte. Unavené nohy se zraní častěji.

Poranění achilovky

Pokud vás začne bolet Achillova šlacha, nemusí to hned znamenat, že jde o její zánět. Bolest může být přenesena z jiných částí těla, velmi často jde například o bolest lýtkového svalu. Zvýšeným Zvýšeným tlakem nebo třením, nebo také při častých vymknutích kotníku,  se může poškozovat úpon Achillovy šlachy. Snadno pak může vzniknout akutní zánět, který může přejít do chronického stavu a vést až k přetržení šlachy.

Náš tip: Bolest achilovky nepodceňujte, snažte se co nejdříve zjistit příčinu a tu řešit dřív, než dojde k trvalému poškození.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *