Zánět slepého střeva v těhotenství
Napsal Marks
Zánět slepého střeva je poměrně častým onemocněním, které když se léčí včas, je prakticky bezproblémové. V době těhotenství jsou na sebe ženy velmi opatrné a přejí si celé těhotenství zvládnout bez komplikací. Jednou z komplikací může být zánět slepého střeva. Jak probíhá léčba se dočtete v našem článku.
Co je to slepé střevo?
Slepé střevo je nespecifický zánět červovitého výběžku, který může vyústit až do života ohrožujícího stavu. Zánět slepého střeva může vzniknout v jakémkoliv věku. Ovšem nejčastější skupinou, která je ohrožena, jsou lidé od 5 – 30 let.
Slepé střevo je malý orgán, který je součástí tlustého střeva a nachází se v pravé dolní části břicha. Problém pak nastává pokud se ucpe, buď stolicí nebo parazity, či velkými zbytky potravin, peckou nebo oříšky.
Co způsobuje slepé střevo?
Slepé střevo nemá pro trávení žádný význam a je spíše místem pro vznik zánětů a bolestí. V případě, když dojde k jeho poškození projevuje se bolestmi v pravém podbřišku. Ucpané střevo se zapálí a začnou se v něm usazovat bakterie. Infekce se ze slepého střeva může rozšířit, když slepé střevo praskne a bakterie se rozšíří do celé dutiny břišní.
Projevy slepého střeva
Projevy zánětu slepého střeva jsou různé, například u dětí je velmi těžké popsat projevy, jelikož děti je neumějí popsat a pojmenovat co je přesně bolí. Také při vyšetření v těhotenství může dojít k záměně projevů.
- výrazné bolesti břicha – pupek nebo pravá dolní část břicha,
- horečka,
- nechutenství, ztráta chuti k jídlu,
- nefouknuté břicho,
- průjem.
Slepé střevo v těhotenství
Zánět slepého střeva naštěstí není v těhotenství častou záležitostí a těhotenství nijak nezvyšuje riziko zánětu slepého střeva. Důležité je rychlé řešení, pokud se projeví, že se jedná o zánět slepého střeva je neodkladně podstoupit chirurgický zákrok.
Zánět slepého střeva na začátku těhotenství
Pokud dojde k zánětu slepého střeva na začátku těhotenství bolest se objevuje v pravém podbřišku a došlo k vzplanutí chronického zánětu děložního přívěsku. Bolestivým příznakem je zrychlení pulzu a při vyšetření konečníkem je bolestivý prostor za dělohou, zejména vpravo.
Zánět slepého střeva v půli těhotenství
Slepé střevo se vysune vzhůru a je zatlačeno doprava a dozadu za zvětšenou těhotnou dělohu. Zánět se začne projevovat nejprve bolestmi v pravé kyčelní jámě, které vystřelují do nadbřišku a do bederní krajiny.
Méně často se dostaví bolesti v pravé dolní končetině. Dále se zvýší teplota, výrazně se zvýší pulz. Tlak na dělohu zleva doprava vyvolá bolest vpravo.
Nemějte strach z anestézie
Operace samo o sobě není z technického hlediska složitá a riziko anestézie a samotné operace je pro těhotnou mnohem menší než kdyby se zanícený apendix ponechal. V případě těhotných pacientek se volí šetrnější anestézie, jelikož se jedná o krátký chirurgický zákrok.
Operace dítě neohrozí
Chirurgický zákrok při odstraňování zánětu slepého střeva je rutinní a nekomplikovaný. Léky, které se podávají při anestézii dítě v děloze nemohou nijak ohrozit. Důležité je, aby lékař o těhotenství věděl a byl seznámen s jeho dosavadním průběhem.