Nejčastější důvody rozvodů v Česku

Nikdo, kdo vstupuje do manželství, nepřemýšlí nad tím, že by měl být po čase dalším rozvedeným párem. Skoro polovina uzavřených sňatků ale končí rozvodem. Z toho za dvěma třetinami podaných žádostí o rozvod stojí ženy. 

Dalo by se říct, že jsou to obvykle ženy, které chtějí změnit svůj život a proto iniciují rozvodové řízení. Ve většině případů ovšem nejprve dávají druhé, třetí i padesáté šance, protože málokterá žena chce rozbít domov svým dětem. Důvody rozvodů jsou různé, víte však jaké jsou podle statistik ty nejčastější?

Odcizení

Nejvíce udávaným důvodem párů k rozvodu v Česku je odcizení. Je to více jak 60 % rozvodů. Také jako nesoulad povah, netolerance, odlišné názory a problémy s komunikací. Často je to dáno tím, že po letech společného soužití se každý pár odcizí a neumí pracovat na dalším rozvoji svého vztahu. Mnoho mladých párů neumí řešit běžné životní kolize a raději od problémů utíkají.

Nevěra

Možná by se mohlo zdát, že nevěra je nejčastějším důvodem k rozvodu. Není to úplně tak, ale nejsme daleko od pravdy. Nevěra se drží v žebříčku důvodů k rozvodu na druhém místě. Podle statistik ve většině manželství jsou nevěrní muži. Muži ve stereotypním manželském sexuálním životě hledají rozptýlení. Samozřejmě nevěrné jsou také ženy, ty však většinou z jiného důvodu – touží prožít znovu pocit zamilovanosti, proto ztrácejí hlavu při prvním projevu náklonnosti.

Alkoholismus

Alkohol rozbil nejeden vztah a manželství. Žít s alkoholikem je vždy velmi obtížné. Závislý člověk staví svou závislost před rodinu či partnera. Často v opilém stavu nejedná manžel s chladnou hlavou, tudíž mohou přicházet problémy s penězi, konflikty a také domácí násilí.

Sexuální neshody

Skoro v žádném páru není sexuální aktivita po letech společného soužití stejně intenzivní, jako tomu bylo v počátcích vztahu. Pokud partneři nedokážou o tomto problému spolu komunikovat a nemají snahu svůj sexuální život zlepšit, hledat kompromisy, může to vést až k frustraci  a rozchodu partnerů.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *