Jaký je ideální věkový rozdíl mezi partnery

Napsal

Někteří partneři jsou skoro stejně staří, mezi jinými je věkový rozdíl i 15 a více let. Co je správně? Jaký věkový rozdíl je optimální? Na tyto otázky se jen těžko hledají odpovědi. My jsme zapátrali a zjistili dokonce i stanoviska některých odborníků.

Věk je jenom číslo a láska kvete v každém věku – to jsou argumenty těch dvojic, u nichž je jeden z partnerů výrazně starší. A v současné době není neobvyklé, že to starší polovinou páru je žena. To, co by ještě před 100 lety bylo téměř nemyslitelné, se dnes děje dost často. Jaký je ale ten ideální věkový rozdíl mezi partnery?

Psychologové se neshodují, průměr činí 3 – 6 let

Zatímco například tým vědců z Emory University v americké Atlantě vyzkoumal, že u párů s rozdílem 5 a více let se zvyšuje riziko rozchodu, jiní psychologové doporučují jako ideální věkový rozdíl 6 let. Britská psycholožka varuje před vyššími věkovými rozdíly, protože s sebou později (poté, co opadne zamilovanost) přináší víc nedorozumění a problémů. Podle ní je ideální věkový rozdíl vypočítán na 4 roky a 4 měsíce.

Bez ohledu na to, co si myslí vědci, je ve společnosti více méně přijatý názor, že by měl být v páru starší muž, a to asi o 3 – 6 let. Souvisí to s tím, že žen dospívají dříve, než muži, takže tento mírný rozdíl způsobí, že jsou tak nějak “na stejné vlně”. Navzdory statistikám ale fungují i partnerství, kde je to jinak.

Párům se starší ženou hrozí riziko rozchodu víc

Dnešní společnost je naštěstí velmi liberální a vztah, kdy je starší žena, už nikoho nepohoršuje. Stejně jak v případě starších mužů s mladými dívkami, i u starších žen je tím hnacím motorem, který je žene do vztahu s “kolouškem” potřeba být stále mladá a obdivovaná. Nutí ji to držet krok s módou, ale také upevňovat si fyzičku, nezabřednout do šedi stárnutí. Jenže výrazně mladší partner je z dlouhodobého hlediska neudržitelný, dříve nebo později se začne rozhlížet po mladších ženách. Touha imponovat starší ženě je totiž projevem určité emocionální nevyzrálosti a ta s věkem přece jen zmizí.

Share