Jak neupadnout do rutiny v manželském vztahu

Při svatbě vás to určitě ani nenapadne, protože jste přesvědčení, že se celý život budete milovat stejně silně a vášnivě, jako dnes. Jenže po čase si přece jen zevšedníte a vaše manželství upadne do rutiny stejně, jako tomu je u všech ostatních manželských vztahů na světě. Pokud s tím něco neuděláte.

Rutina do vztahu přichází plíživě. Zpočátku na ní vlastně pracujete dobrovolně: v úterý večeře s přáteli, v pátek kino, jednou měsíčně návštěva rodičů. Dáváte vašemu životu nějaký řád. Jenže po čase je to hrozná nuda. 

Buďte spontánní

Zatřeste pevným rozvrhem vašich aktivit a dělejte věci spontánněji. A zkuste také jiné aktivity, ať znovu zažijete vzrušení z objevování nového. Pusťte se společně do něčeho opravdu nezvyklého – zaplaťte si nějaký zážitek, třeba tandemový seskok padákem, vyhlídkový let nebo pozvěte přátele na únikovou hru. Vzrušení, společně prožívané emoce, to vše vede k oživení vztahu spolehlivě.

Vymýšlejte si nové tradice

Možná jste řadu společných tradic v manželství implementovali z manželství vašich rodičů: prožívání vánočních svátků, plánování dovolené, výchova dětí – to vše jste od nich odkoukali a máte tak dojem, že se stejné situace, obrazy vašeho života, dějí od nepaměti. Dohodněte si jiné tradice. Nebo zkuste partnera v tomto ohledu trochu překvapit a změňte něco sami. Pochopitelně nejprve promyslete, co změnit a čím to nahradit, aby to pro partnera bylo akceptovatelné.

Zkuste si aktivity bez něj

Když si při svatbě slibujete, že budete navždy spolu, není to určitě o tom, že spolu budete trávit veškerý volný čas. Domluvte si wellness víkend s kamarádkou, jeďte na poznávací víkend do Paříže sama, když víte, že on “na to není”. Věnujte čas jen sami sobě a tešte se na partnera. Krátké odloučení vztah jedině osvěží.  

Mazlete se

Zcela zásadní je v manželství fyzický kontakt. A tím není myšlen pravidelný sex (i když i ten je ve vztahu důležitý). Jde o fyzický projev lásky a vzájemnosti: pohlazení, letmý polibek, objetí. A to ne jen v situacích, kdy je to očekávatelné, například pusa před odchodem z domova.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *