Užijte si zimní adrenalinový sport – splitboarding

Patříte i vy mezi milovníky adrenalinových sportů? Vyzkoušeli jste už paragliding, seskok z letadla, bungee jumping, paintball a jiné dobrodružné aktivity?, tak potom je pro vás splitboarding další jasná volba, tento krásný a dobrodružný sport vás jistě okouzlí.

Pokud patříte ke sportovcům s dobrodružnou povahou a v zimě se chcete odreagovat úžasným adrenalinovým sportováním, tak vřele doporučujeme splitboarding. Užijte si ten nádherný pocit naprosté svobody a nekonečný příval energie, který tento krásný sport přináší. Je důležité nepřecenit svou fyzickou kondici a nepodcenit ani kvalitní výstroj spolu s vhodným sportovním oblečením. Skvělým tipem na prémiové zimní sportovní oblečení z funkčních materiálů, je oblečení luxusní značky Goldbergh, které sportovce ochrání i ve velmi chladném a sychravém počasí.

Co je to vlastně splitboarding?

Splitboarding je úžasný adrenalinový sport, který vznikl již v 90. letech dvacátého století, funguje na podobném principu jako skialpinismus. Nezávisle na sobě ho vynalezli dva úžasní vynálezci – Ital Nicolo Manaresi a Američan Brett Kobernik. Princip splitboardingu je ve šlapání do kopce a následné volné jízdě ze svahu dolů, a to ve volné přírodě, sportovec používá teleskopické hůlky a na každou polovinu splitboardové desky nalepí speciální šlapací pásy. Před volnou jízdou dolů pásy odlepí, desku spojí háčky a vázání přepne do polohy sjezd.

Z jakých druhů máte na výběr

Splitboard lze vybírat ze čtyř základních tvarů. První typ má obvykle přední část desky delší a měkčí, zadní část je kratší a tvrdší – je ideální pro jízdu ve vysoké rychlosti jedním směrem. Druhý typ je podobný twin snowboardu – je univerzální, má symetrický tvar a je ohebný. Třetí typ má pravou i levou stranu naprosto stejnou a stejně široká je také špička i pata desky, ale vázání je umístěno tak, aby postoj mohl být širší. Čtvrtý typ je určen pouze pro stejnosměrnou jízdu – prkno má viditelný rozdíl mezi šířkou špičky a paty. Patka je výrazně zúžená kvůli jednodušším nájezdům do zatáček.

Jak si správně vybrat

Dobrou otázkou je, jak vlastně vybrat splitboard? Jednoduše – podle stylu jízdy a velikostní tabulky výrobce. Při výběru splitboardu je důležité znát svoji hmotnost, výšku a typ terénu, ve kterém sportovec nejčastěji sportuje. Pokud se rozhodnete pro delší desku, tak její výhodou je, že lépe podporuje rozložení váhy těla v měkkém sněhu a během stoupání poskytuje lepší odraz i skluz. Kratší deska je zase o něco lehčí, je obratnější a lépe se s ní manévruje. Proto je splitboard dobré volit dle vlastních preferencí, ideálně dle vlastních zvyklostí a sportovních zkušeností. Pokud se rozhodnete vyzkoušet tento úžasný adrenalinový sport, a to zejména ve vysokých horách, tak před plánovaným výstupem vždy pečlivě sledujte předpověď počasí – korelaci sněžení, teplotu vzduchu, sílu větru a hlavně stupeň lavinového nebezpečí a věřte, že se vám to vyplatí. Sněhové laviny ve vysokohorské zimní přírodě představují pro sportovce tohoto adrenalinového sportu jedno z největších nebezpečí, a proto je lavinová výbava pro tento druh sportu přímo povinností.     

Zdroj obrázku: dreamstime.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *