Už ani chloupek

Napsal

Sluneční paprsky sice ještě nejsou tak silné, aby nás donutily svléknout se ze zimních bund a teplých svetrů, přesto už ale začínají okamžiky, kdy rády ukážeme holé nohy či odhalená ramena. Proto je důležité, aby naši krásu nekazily žádné chloupky. Začněte s depilací, třeba přivolá jaro.

Chloupky kazí celou ženskou krásu

Že chloupky nepůsobí nikterak esteticky, ani nepřispívají k dokonalejší hygieně, věděly už před tisíciletími Egypťanky. Proto se jich také pilně zbavovaly. K jejich odstraňování používaly většinou přírodní vosky, což byly pasty se základem fíků, rostlinných extraktů a včelího vosku. V menší míře ale utíkaly i k jakémusi jednoduchému „holení“, i když chloupky odřezávaly ostrými obsidiánovými nebo stříbrnými destičkami.
Doba sice výrazně pokročila, ale depilační metody zůstaly prakticky stejné. Ovšem díky rozvoji medicíny, techniky a kosmetického průmyslu se neobyčejně zdokonalily.

Otázka času

Chloupků se můžeme zbavit epilací –  trvale či polotrvale – či depilací – dočasně. Přičemž u obou typů jejich odstraňování existuje navíc několik způsobů. Nejtrvalejší efekt má tzv. vypalování elektrickou jehlou nebo laserová metoda. Jde však o zákroky, které je třeba podstoupit v zimních měsících či před jarem, kdy má slunce ještě nízkou intenzitu záření. Navíc jsou oba zákroky relativně bolestivé, finančně nákladné a v některých případech je nutné jejich opakování.
Většina žen proto dává přednost jednodušším a dostupnějším způsobům. Patří k nim epilace pinzetou (používá se na chloupky v obličeji), elektrickým strojkem a vosky (přírodním, teplým nebo studeným), či holení mechanickým nebo elektrickým strojkem a chemické odstraňování chloupků pomocí gelů, pěn či emulzí.

Pravidla epilace

–    nejméně osm hodin po epilaci nesmíme na prudké slunce
–    provádíme ji večer, aby se přes noc pokožka stačila zklidnit
–    po depilaci, ale zejména epilaci, ošetříme kůži jen tělovým pudrem. Jiná kosmetika by na pokožce mohla vyvolat citlivé zarudnutí.
–    Chceme-li použít metodu, kterou zatím neznáme, otestujeme ji nejprve na paži a počkáme nejméně 24 hodin. Když se nedostaví alergické reakce, lze bezpečně depilovat.

Druhy epilace a depilace

Vosky – používají se studné ve formě pásků i teplé, které se nechají zchladnout a pak se prudce strhnout. Jsou kosmetické a přírodní. Pomocí vosků se provádí epilace, při které se poruší vlasové cibulky. Další chloupky narostou po 4 – 6 týdnech a jsou slabší. Pro velmi citlivou pokožku nebo oblasti podpaží a bikin, které jsou mimořádně citlivé a kde hrozí zanícení, je nejlepší použít přírodní vosk.

Epilační strojky – epilace vydří měsíc až 7 týdnů. Záleží na hustotě a síle chloupků. Nově dorůstající chloupky jsou slabší. První epilace je bolestivější, ale nové typy strojků mají chladící aplikátory a systémy uvolňující pokožku, čím omezují nepříjemné pocity při holení. Strojky pracují na principu rotujících pinzetových kotoučů a mnohdy lze jejich hlavici vyměnit za holicí.

Holicí strojky – nejrychlejší a nejpoužívanější metodou depilace, zejména pro podpaží a oblast bikin. Použít můžeme holicí strojky mechanické (jednorázové či s výměnnými čepelkami) nebo elektrické. Účinek je však krátkodobý, po třech až pěti dnech musíme holení opakovat. Je dobré použít současně gely či pěny na holení a po něm.

Krémy a pěny
– po holení jsou druhou nejčastější metodou. Je jich na trhu mnoho druhů, zpravidla obsahují látku, která rozpouští vlasový kreatin. Jejich použití je snadné a zcela bezbolestné, ale účinek opět krátkodobý – tři až pět dnů.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *