Trend upcyklace v kosmetice: Jak znovu použít staré kosmetické obaly

Napsal

Každý rok se vyprodukují miliony tun plastových odpadů z kosmetiky. Upcyklace představuje inovativní řešení v boji proti odpadu. Nabízí způsob, jak tyto materiál znovu využít, stačí trocha kreativity.

Co je upcyklace v kosmetice?

Upcyklace v kosmetice

S recyklací už jste se jistě setkali, upcyklace je jí velmi podobná. Cílem je proměnit odpad v něco hodnotného, ať už jde o ekonomickou nebo estetickou hodnotu. Zvládnete to přitom sami doma. Jde o způsob, jak lze zmenšit ekologickou stopu kosmetického průmyslu a podpořit udržitelnější styl života. Upcyklovat samozřejmě můžete i spoustu dalších věcí.

Některé kosmetické značky pro své produkty používají recyklované, případně upcyklované materiály. Například Lush od svých zákazníků vybírá zpět použité obaly. Dostanete za ně slevu či kosmetické produkty.

Kromě toho se nabízí bezobalové obchody, které podporují zero waste. Stačí si přinést vlastní obal, do kterého si naberete produkt. Jde o efektivní způsob, jak minimalizovat odpad a žít více ekologicky, aniž byste si museli odpírat kvalitní kosmetiku.

Upcyklace kosmetických obalů

I obaly od běžné kosmetiky mohou najít další využití u vás doma. Namísto toho, abyste je vyhodili, dáte jim druhý život. Využít lze různé věci, jediným limitem je vaše kreativita. Pokud přemýšlíte, kde začít, vyzkoušejte některý z těchto tipů:

  • Prázdné kelímky od krémů – najdou využití jako nádobky pro uložení šperků, kancelářských potřeb, ovšem využít je můžete klidně i jako malé květináče. Stačí je ozdobit, například barevným papírem, barvou, či třeba omotat přírodním provázkem.
  • Prázdné lahvičky od parfému – jelikož jsou parfémové flakony často velmi zdobné, mohou se stát skvělým dekorativním prvkem. Využití najdou i jako malé vázy, případně si do nich můžete připravit domácí esenciální oleje.
  • Upcyklujte cokoli – jakýkoli obal můžete použít znovu. Pokud si vyrábíte vlastní kosmetiku, například peelingy či masky, můžete je skladovat v použitých obalech.

Tipy pro začátek

Pokud chcete začít s upcyklací, nabízí se i pár praktických tipů, které vám pomohou.

Než se rozhodnete opětovně použít obal, je důležité ho dobře vyčistit a ideálně sterilizovat. Zejména v případě, že v něm chcete skladovat kosmetické produkty nebo potraviny. Pro sterilizaci stačí lahvičku převařit, je však důležité vybírat pouze obaly, které takto vysokou teplotu zvládnou.

Ne každý obal lze upcyklovat. Je třeba volit pevné a kvalitní materiály, které lze snadno vyčistit a přetvořit v něco nového. Někdy nezbývá než použitý obal vyhodit – snažte se proto vybírat alespoň recyklovatelné obaly.

Hlavní výhody

Jednou z největších výhod je samozřejmě snížení množství odpadu a zatížení skládek. Mnohdy si ani neuvědomujeme, kolik odpadu během roku vyprodukujeme. I s malými krůčky můžete životnímu prostředí ulevit.

Opětovné používání obalů má navíc i osobní výhody. Jde o způsob, jak můžete rozvíjet svou kreativitu a získat originální doplňky do své domácnosti. Odměnou je navíc také pocit, že jste osobně přispěli k ochraně životního prostředí.

Pokud se naučíte využívat i to, co se zdá jako odpad, můžete ušetřit. Nejenže snížíte množství vyprodukovaného odpadu, ale také budete méně nakupovat nové produkty. Jde tak o způsob, jak celkově omezit produkci zbytečných plastů a snížit uhlíkovou stopu spojenou s dopravou nových obalových materiálů.

Nemusíte se rovnou vrhat do zero waste životního stylu se snahou zastavit globální oteplování. Stačí začít maličkostmi – třeba znovu použít kalíšek od spotřebovaného krému. Upcyklace představuje originální a praktický způsob, jak přispět k udržitelnějšímu životnímu stylu.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *