Trápení zvané menopauza

Napsal

Trápení zvané menopauzaMenopauza je v životě ženy přechodné období. Obvykle se vyskytuje u žen, které přesáhnou hranici věku 45 let. Jedná se o fázi, kdy se snižuje sekrece ženských hormonů a funkce vaječníků vyhasíná. Jak ale docílit toho, abyste se i v tomto období cítila plná života a šťastná?

Menopauza jako životní etapa

Menopauza je přirozený jev a příznaky lze řešit po konzultaci s lékařem. Pokud například žena přestane menstruovat již po dobu jednoho roku, pak to znamená, že začíná její přechodné období – tomu se právě říká menopauza. Před tímto obdobím jednoho roku se však mohou vyskytovat další symptomy, které naznačují, že se přechod pomalu ale jistě blíží.

Mezi nejčastější symtomy se řadí například návaly horka a bolesti hlavy. Ku příkladu, může se stát, že žena bude přes noc pociťovat značné horko a začně se velmi potit, a to i přesto, že teplota vzduchu se pohybuje v normálním rozmezí. Zaznamenávají se i případy, kdy je žena více podrážděná a snadno se dokáže nechat vyvést z rovnováhy banálními záležitostmi. Dalším symptomem je zvýšená únava, kterou žena může pociťovat i přesto, že celý den skoro nic nedělá. Za těchto okolností jsou často pozorovány také depresivní nálady. Potkat vás ale můžou i občasné výpadky paměti a celkové zhoršení paměti. Avšak probíhá i mnoho fyzických změn, které lze pozorovat ihned na těle. Například probíhá ztenčování kůže vagíny a vulvy. Pozorovat můžete i změny prsou a změnit se může i váš sexuální apetit. Chloupky na těle budou řídnout a menstruační cyklus bude trvat delší dobu, nebo naopak kratší. Jednou z hlavních změn bude zvýšení tělesné hmotnosti, a to zejména v oblasti bříška.

Mám symptomy – a co dál?

Pokud na sobě začnete tyto změny pozorovat, ze všeho nejdříve se poraďte se svým lékařem. Změna životního stylu může pomoci zmírnit utrpení způsobené v důsledku výše uvedených symptomů. Je opravdu důležité, aby jste lékaře v tomto případě nevynechaly, protože právě on vám pomůže poradit, jak na sobě v tomto období zapracovat a co udělat proto, abyste se cítili spokojeně a šťastně. Nejčastější léčbou je ta hormonální, která pomáhá při snižování deprese, únavy, slabosti a výkyvům nálad. Být zdravá je ale velmi důležité, proto se snažte zaměřit také na svůj jídelníček a konzumujte více zdravé potravy. Nezapomínejte ale ani na duševní pohodu. Pokud se k menopauze postavíte čelem a zaujmete kladný postoj, pomůže vám to změnu přijmout lépe a celý průběh efektivně zvládnout – protože ať chcete, nebo ne, jednoho dne to potká každou z nás. Snažme se tedy být zdravé a šťastné i v tomto období.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *