Tampóny versus menstruační kalíšky

V dřívějších dobách něco nepřípustného, ale dnes něco naprosto samozřejmého. Podobně, jako se kdysi pohlíželo na tampóny, se dnes pohlíží na menstruační kalíšky. Dnešní pomocníci z oblasti hygieny umožňují snadnější život. Můžete pracovat, běhat, plavat, chodit v upnutých či bílých kalhotách a jsme v bezpečí a chráněné.

Mýty a tabu – vaginální mykóza

Avšak nárůst rakoviny děložního čípku, dělohy a vaječníků vede k zamyšlení, zda jsou tampóny skutečně tak bezpečné a úžasné. Přiznejme si, že většina žen vybírá tampóny i vložky podle savosti, poutavého obalu, parfemace, ale nikoliv podle faktu, z čeho jsou vyráběny.  Bohužel mnohdy se nejedná pouze o tampóny, vložky, ale i dětské jednorázové plenky. Přinášíme hned několik důvodů, proč je používání těchto výrobků zdravotně nebezpečné.

Syntetika

Jde o materiál, který vstřebává tělní tekutiny a vytváří vhodné podmínky pro TSS – Toxic Shock Syndrome (syndrom toxického šoku). Nebezpečné je to především pro mladé dívky, u nichž se nestihly vytvořit obranné protilátky potřebné proti uváděnému syndromu. Případů, kdy mladá dívka upadla do kómatu, a přežila jen zázrakem, je nespočet. Bohužel jsou i případy, kdy to končí smrtí.

Chlór

Používá se na bělení nejen tampónů, ale i vložek a plenek. Uvolňuje dioxin, což je známá karcinogenní látka, kterou si takto zavádíte přímo do pochvy a dělohy. Nehledě na to, že pozůstatky chlóru působí dráždivě a vysušují.

Potřebujete důkaz?

Když bohužel zemře někdo neznámý, rádo se to ututlá. V tomto případě se nejedná o úmrtí, ale doživotní následky. Známá americká modelka Lauren Wasserová prodělala TTS během použití tampónu. Dostala srdeční záchvat a infekci vyvolanou stafylokoky, která přerostla do gangrény a modelka přišla o nohu.

Jak situaci řešit?

Existuje možnost v podobě menstruačních kalíšků. Některé na něj nedají dopustit a jiné se ošklíbají, stejně, jako naše prababičky dříve na tampóny. Jde o pružnou nádobku ze silikonu, kterou si během menstruace zavedete do vagíny. Drží díky podtlaku a sbírá do sebe krev. Po určité době ho vyjmete, vyprázdníte, vymyjete a opět zavedete dovnitř. Kalíšek vám vydrží i několik let a stačí ho pouze vyvařovat. Kalíšky mají nespornou výhodu v tom, že nedráždí sliznici a nezpůsobují syndrom toxického šoku.

Share

Když dojde na to popsat druhé lidi, jde nám to velmi snadno. Ovšem pokud má člověk popsat sám sebe je to složitější. Začnu tedy tím nejzákladnějším. Jmenuji se Gabriela a jsem 72 ročník, takže už něco pamatuji :) Největším žroutem mého času je psaní článků a já jsem za to moc ráda. Pořád je toho spousta, co se člověk může učit. Mimo jiné si snažím vymezit čas pro sport a ruční tvorbu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *