Syndrom počítačového vidění. Jak vyzrát na digitální únavu očí

Práce na počítači představuje pro naše oči hrozbu. Máte tyto potíže i vy?

Nikdo z nás se dnes neobejde bez počítače. A i kdyby to šlo, pravděpodobně této možnosti nevyužijeme. Počítač je pro nás nejen prostředkem k práci nebo studiu, ale také k zábavě a odpočinku. Trávíme před obrazovkou stále více času, a to nezůstává bez následků. Trpět mohou naše záda a krční páteř, ale stejně tak i naše oči. Potížím spojeným s užíváním počítače se říká syndrom počítačového vidění. I když se nejedná o závažné onemocnění, mohou tyto problémy velmi zkomplikovat běžné fungování a rozhodně se vyplatí jim předcházet.

Naše oči jsou v neustálém zápřahu

Koukání na obrazovku počítače představuje pro naše oči soustavnou zátěž. Monitor totiž neposkytuje zdaleka tak ostrý obraz, takže naše oči musejí neustále zaostřovat, a tím se velmi namáhají. Velké nebezpečí hrozí zejména u těch, kdo nosí brýle s bifokálními skly. Ta totiž nejsou vhodná pro práci na počítače a lidé, kteří je nosí, musí držet hlavu v nepřirozené pozici.

Předcházejte únavě i dalším potížím

Je jasné, že přestat pracovat s počítačem je nereálné, ale dá se udělat pár drobných změn, které vaše oči ochrání před poškozením.

  • Pozor na oslnění. Zaměřte se na osvětlení svého pracovního místa a ujistěte se, že se obrazovka leskne co nejméně. Na monitor by nemělo dopadat přímé světlo z okna, ale ani umělé osvětlení z místnosti.
  • Zkontrolujte vzdálenost. Umístění monitoru by mělo být ideálně mírně pod úrovní vašich očí, ve vzdálenosti 55 až 65 cm od obličeje. Tak se bude vašim očím pracovat nejpohodlněji.
  • Odpočívejte. Asi každých dvacet minut byste měli nechat vaše oči aspoň na minutku odpočinout. Zkuste se na chvíli podívat jinam než na počítač, ideálně ven z okna na nějaký vzdálenější bod.
  • Upravte nastavení monitoru. Málokdo této možnosti využívá, ale faktem je, že monitor se dá snadno upravit tak, aby byl pro vaše oči co nejmenší zátěží. Zkuste si změnit jas, kontrast a velikost písma přesně podle svých potřeb.
  • Trénujte svůj zrak. Zkuste tzv. oční gymnastiku, která uvolní okohybné svaly, díky čemuž přijde únava mnohem později a oči budou lépe fungovat.

Pokud zaregistrujete nějaké vážnější potíže, rozhodně není nikdy příliš brzy zajít k očnímu lékaři. Zdraví očí není radno podceňovat.

Zdroj: Syndrom počítačového vidění ­ příčiny, důsledky, možnosti řešení problémů

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *