Solární nabíječky na každý den

Napsal

Všechna mobilní zařízení, jako mobilní telefony, tablety, notebooky, potřebují dobíjet baterie. Jsou však situace, kdy to není možné. V přírodě, na cestách, nebo pokud se rozhodnete, že budete šetřit. Tehdy přicházejí na řadu solární nabíječky.

Slunce na nabíjení mobilů

Solární nabíječka je zařízení, které dokáže přeměnit sluneční záření na elektrickou energii. Jsou to malé fotovoltaické panely, které jsou zapojeny elektronikou do výstupního zařízení, které dokáže dobíjet baterii mobilního přístroje. Pomocí slunce dokáže solární nabíječka na mobil dobít baterii buď v krátké době do pohotovostního stavu, nebo během několika hodin nabít baterii naplno. Záleží od výkonu solárních panelů, slunečního záření a velikosti baterie nabíjeného zařízení. Obvykle mají solární nabíječky na mobil dva a více panelů, které jsou složeny tak, aby se snadno přenášely, a v případě potřeby se jednoduše rozloží. Mívají úchyty, které umožňují jejich přichycení například na batoh nebo na šňůru před stanem. V nabídce je dnes už velké množství malých nabíječek, slibujících dobíjení baterií, ale třeba si dávat pozor, kolik takové dobíjení trvá.

Malé, ale výkonné

Malá nabíječka s nízkým výkonem a nízkou cenou se může zdát dobrým výběrem, ale nabití baterie v mobilu lze počítat až na dny. A zastavení nabíjení mohou způsobit i oblaka. Pokud oblak zakryje slunce, nabíječka přestane nabíjet, a nezačne ani po tom, jak opět začne slunce svítit. Takovou nabíječku je třeba odpojit a zas zapojit. Kvalitní solární nabíječka tyto problémy má vyřešeny díky speciálním obvodem, které automaticky začnou nabíjet baterie bez potřeby odpojení a resetování nabíječky. Při výběru si všímejte, zda takovou funkci mají, abyste po několika hodinách “nabíjení” nezjistili, že se nabíjení vypnulo již po krátké chvíli a baterie je vybitá. Kvalitní solární nabíječky dokáží při rozměru malého tabletu se dvěma solárními panely dosáhnout výkon až 15Watt, což ještě nedávno dokázali jen nejvýkonnější tří panelový nabíječky. S takovou nabíječkou nabijete baterii výkonného smartphonu do dvou hodin, samozřejmě dle aktuálních podmínek.

Každodenní využití

Velkou výhodou solárních nabíječek pro mobilní zařízení je jejich možnost využití mimo elektrické sítě. Během turistiky zavěsíte solární nabíječku na batoh, připojíte ji na mobilní telefon, a nemusíte se obávat, že večer vám na displeji bude svítit informace o vybité baterii. Takovou solární nabíječku však nemusíte používat pouze v přírodě, je určena pro každodenní používání. Nepotřebujete utrácet elektrickou energii ze sítě, stačí umístit solární nabíječku do okna, do kterého svítí slunce, připojit mobil, a baterie dobíjíte v kanceláři, doma nebo i v autě.

Energie i do zásoby

Pokud chcete využívat solární nabíječku naplno, použijte ji v kombinaci s externí powerbank. Power bank je zařízení, které je záložním zdrojem energie a umožňuje dobíjet mobilní zařízení. Přes den, během slunečního záření, dobíjí solární nabíječka powerbank, a z této pak kdykoliv dokážeme dobíjet mobilní zařízení i tehdy, když slunce nesvítí. Získáme takto velkou zásobu elektrické energie, která nebude zatěžovat účty za elektřinu, a tím pomáhá i šetřit životní prostředí.

Podle výkonu nabíječky a powerbanky můžeme získat dostatek energie k nabíjení baterií mobilních telefonů, tabletů, ale při výkonnějších modelech i pro notebooky. K dispozici je solární nabíječka autobaterií, nebo pro speciální baterie pro výkonnější zařízení. Záleží jen od požadavků, co chceme nabíjet, a za jakou dobu. Slunce je pro nás, na rozdíl od využívaných zdrojů, nevyčerpatelný zdroj energie. A můžeme ji využívat každý den.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *