4 nejlepší ženské romány

Vybrat romány, které by měly představovat vrchol literatury pro ženy, je práce nelehká a navíc nevděčná, protože vždycky půjde o subjektivní výběr a řada čtenářek to jistě vidí jinak.

Dnešní téma tedy pojmu spíš jako mé nejoblíbenější ženské romány s nadějí, že se aspoň některé z vás trefím do vkusu.

1. Jana Eyrová

Nebylo těžké vybrat tu pro mě úplně nejoblíbenější, protože tuto knihu mám ráda už od dětství. Nádherný romantický příběh z viktoriánské Anglie od jedné ze sester spisovatelek Charlotte Bronte. Je v ní všechno: trápení, láska, tragédie a nakonec nezbytný happy end. Uprostřed yorkshirských slatin a vřesovišť se odehrává silný příběh statečné dívky a její velké lásky.

2. Pýcha a předsudek

U románů  anglických klasických spisovatelek bych mohla zůstat dlouho, protože navzdory tomu, že to ve své době neměly úplně lehké,dokázaly napsat krásné romány vypovídajícví o duchu doby. To se povedlo i Jane Austinové v jejím nejznámějším románu o zámožné středostavovské společnosti a jejich maloměšťáckých představách o morálce. Láska hlavní hrdinky k Marcu Darcymu se vepsala do paměti čtenářkám už na 200 let a pokud jste si vzpomněla na jméno shodné s láskou Bridget Jones, není to náhoda.

3. Ptáci v trní

Silný příběh zakázané lásky mezi farmářkou a katolickým knězem byl před časem i zfilmován a v hlavní roli exceloval Richard Chamberlain. Od prvních řádků vás román přenese do Austrálie v době před 2.světovou válkou a strhne vás s sebou do příběhu i dějinných událostí následujících let. Překvapí vás, jak s mohou dostat do vzájemných konfliktů různé podoby lásky: mateřská, milenecká, láska k vlasti i k Bohu. Smutný a dojemný příběh od Colleen McCullough, při kterém nezůstanou oči suché.

4. Jih proti severu

Přesně podle názoru, že všechny velké příběhy už byly napsány v minulosti a vše ostatní je jen jejich variacemi, zůstávám u klasiky, tentokrát americké. Na pozadí největší události v dějinách USA, občanské války Jihu proti Sevreu, se odehrává děj románu Margaret Mitchell o rozmazlené a umíněné bohaté jižanské dívce Scarlett O´Hara a její nevyhnutelné proměně ovlivněné událostmi doby. Popisuje také její vztah k Rhettu Butlerovi – od opovržení, nenávist, až k uvědomění si, že toho muže hluboce miluje. Jenže to už on vzdal veškeré pokusy získat její lásku a opouští ji…

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *