Proč se se mnou rozešel? 5 nejčastějších příčin rozchodu

Napsal

Někdy je rozchod tím nejlepším řešením. Jaké jsou nejčastější důvody toho, proč jdou páry od sebe?

5 nejčastějších příčin rozchodu

Když je rozchod tím nejlepším možným řešením

Byla to láska na první pohled, sestěhovali jste se, možná i založili rodinu, ale je stále zjevnější, že vám to neklape? Nejste v tom sami. Jaké jsou nejčastější příčiny rozchodu a dá se některým z nich zabránit?

1.  Vzájemné odcizení

Častým důvodem rozchodů a rozvodů je vzájemné odcizení partnerů. K tomu může dojít nepozorovaně a postupně. Pokud se dají dohromady dva lidé, kteří potvrzují, že protiklady se přitahují, je obtížné najít si společné zájmy, koníčky a třeba i shodu v některých názorech. Dalším důvodem, proč dojde k vzájemnému odcizení, je nedostatek komunikace. Když si oba partneři žijí po svém, ale nezapomínají spolu komunikovat a tráví spolu čas, zmenšuje se tím šance na vzájemné odcizení. Chcete-li váš vztah s partnerem udržet, nezapomeňte spolu komunikovat.

2.  Nevěra podkope důvěru ve vztahu

Zabijákem vztahu je rovněž nevěra. V případě, že dojde k jejímu odhalení, je skutečně těžké si opět získat partnerovu důvěru a jen minimum svazků dokáže nevěru jednoho z partnerů společně překonat. Dokázali byste svému partnerovi odpustit nevěru nebo by to pro vás bylo jasným znamením toho, že je načase se rozejít?

3.  Nedostatek podpory

Podporuje vás partner ve všem, co děláte? Tak to máte ohromné štěstí. Jedním z častých důvodů, proč se lidé rozhodnou ukončit vztah, je totiž nedostatek podpory z partnerovy strany. Abyste mohli dosáhnout svých cílů a plnit si své sny, jsou podpora a pochopení ze strany vašeho partnera zcela nezbytné. Společně byste měli tvořit dokonalý tým, nikoliv fungovat jako dva zcela samostatné celky.

4.  Rozdílný pohled na svět a nesoulad v názorech

Na kolika věcech se s partnerem shodnete? Vyřešíte většinu sporů kompromisem nebo se naopak nejste schopni dohodnout na žádných důležitých věcech? Právě podobný pohled na světě a shoda v názorech na budoucnost, tvoří základy pevného a spokojeného svazku. Páry, které nemají stejný názor na to, jak zacházet s penězi, do čeho investovat, na čem ušetřit a podobně, mají nízkou šanci na úspěšné dlouhodobé fungování. Stejně tak ty, ve kterých chce jeden z partnerů společně založit rodinu a usadit se, zatímco ten druhý by se raději naplno věnoval své kariéře a koníčkům. Někdy zkrátka láska nestačí a je nutné čelit realitě: ne všechny protiklady jsou schopné spolu žít šťastně až do smrti. Nejlepším řešením je s partnerem probrat své názory, plány a sny již na počátku vztahu. Každý se sice mění, ale názory na některé zásadní věci se pravděpodobně jen tak nezmění.

5.  Stereotyp zabíjí jiskru ve vztahu

Jakmile se pro vás protějšek stane dobře přečtenou knihou a nic vás nedokáže překvapit, je načase zpozornět. Nuda a stereotyp totiž patří k zabijákům vztahu. Každý vztah se časem promění v rutinu, ale jakmile zanevřete na společné chvíle, přestanete toho druhého zahrnovat pozorností, překvapovat ho maličkostmi a přestanete se vztah snažit jakkoliv oživit, začíná jít do tuhého a je možné, že jeden z vás začne hledat rozptýlení jinde.

Pokud jste v dlouhodobém vztahu a na vašem partnerovi vám záleží a nechcete ho ztratit, snažte se neustále udržovat jiskru, dávejte si najevo lásku, plánujte si společné aktivity, neodbývejte chvíle strávené v ložnici a snažte se o všem otevřeně komunikovat. Ve chvíli, kdy se jeden z vás přestane snažit, zvítězí nuda a stereotyp nebo třeba začnete směřovat každý jiným směrem, dostanete se na rozcestí, které může předznamenat brzký rozchod.

Zdroj textu: www.psychologytoday.com, www.businessinsider.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *