Proč se budíte před budíkem? Můžou za to i hormony!
Napsal Michaela
Probouzíte se pravidelně před prvním zazvoněním budíku? Toto chování o vás mnohé vypovídá. Čím je způsobeno?

Biologické hodiny
Každý z nás má v sobě vnitřní hodiny, podle kterých se řídí jeho tělo. Právě tyto hodiny mají na svědomí to, jak se cítíte, kdy na vás padá únava a kdy jste naopak zcela bdělí. Cirkadiánní rytmus, jak se vnitřním hodinám také říká, ovlivňuje celá řada věcí. Vliv na něj může mít přirozené světlo, ale také to modré, konzumace určitých nápojů, jídel a pohyb. Jakmile se vám povede srovnat své vnitřní hodiny s astronomickým časem, máte vyhráno. Jedním z projevů toho, že biologické hodiny jsou synchronní s časem, je právě probouzení se před prvním zazvoněním budíku.
Příliš spánku
Ne vždy je probouzení se před budíkem známkou toho, že máte sladěné vnitřní hodiny s vaším budíkem. Pokud jste šli spát o několik hodin dříve než obvykle, vaše tělo se vám snaží dát časným probouzením najevo, že jste v posteli strávili již příliš času a měli byste konečně vylézt z postele.
Očekávání
V některých případech nemůžete dospat, protože víte, že vás ráno čeká důležitá schůzka, odjezd na dovolenou nebo jiná událost, kterou zkrátka nesmíte zmeškat. V takovém případě váš mozek zůstane v pohotovosti i během spánku a je běžné, že se probudíte o několik minut, ale třeba i hodin dříve, než skutečně musíte vstát. Vaše tělo se zkrátka snaží za každou cenu zabránit tomu, že byste zaspali.
Hormony
Zapříčinit brzké probuzení mohou také hormony. Zatímco před spaním se do těla uvolńuje hormon spánku melatonin, k ránu začíná tělo produkovat kortizol neboli hormon probuzení. Nárůst kortizolu je zcela přirozený a k ránu jsou jeho hladiny nejvyšší.
Sluneční paprsky a vysoké teploty
Zejména přes léto je běžné, že se probouzíte o něco dříve, než obvykle. To je dáno vyšší teplotou, která zapříčiní to, že se vzbudíte horkem, ale stát se může také to, že vám do postele dopadají sluneční paprsky a není již nadále možné spát.
Mozek se chce vyvarovat šoku
Někdy může být probuzení budíkem pro tělo natolik stresující, že se tomu snaží váš mozek zabránit. Když sníte a náhle vás z příjemného snu vytrhne nepříjemná melodie budíku, může se mozek snažit tomuto šoku předejít a není se čemu divit – náhlé vytrhnutí ze spánku kvůli budíku zvyšuje krevní tlak a také tepovou frekvenci.
Neodkladná potřeba
V některých případech je na vině brzkého ranního probuzení také váš močový měchýř. V případě, že jste před spaním vypili více tekutin než obvykle, může vás probudit naléhavá potřeba odskočit si na toaletu. Ve chvíli, kdy je váš močový měchýř plný, mozek nemá jinou možnost, než vás co nejrychleji probudit.
Když je probouzení před budíkem správné
Pokud se bojíte, že je probouzení se před zazvoněním budíku špatné, nemusí to být pravda. Jestliže není na vině obava z toho, že zaspíte, nervozita nebo stres, jedná se dokonce o pozitivní věc. Odborníci na spánek se shodují na tom, že pokud se před budíkem probouzíte pravidelně, je to známkou toho, že jste si naordinovali správné množství spánku a vaše tělo je odpočaté a vnitřní hodiny vám fungují na výbornou.
Probouzení se před budíkem není vždy na škodu. Lidé, kteří vstávají každý den ve stejnou dobu, se s tímto jevem setkávají pravidelně. Na druhou stranu někdy může být takové brzké probuzení nepříjemné, protože je způsobeno horkem v ložnici, slunečními paprsky, které vám dopadají do obličeje, plným močovým měchýřem a také očekáváním, které vám zkrátka nedovolí zaspat důležitou událost. Brzké ranní probouzení se často vyskytuje také u seniorů.
Zdroj textu: www.wellandgood.com, www.sleep.com
Zdroj foto: www.freepik.com
Recommended Posts

Co vás čeká v květnu podle horoskopu? Předpověď pro druhou polovinu znamení zvěrokruhu
13 května, 2025

Jaké jsou spánkové návyky celebrit?
26 února, 2025