Podprsenka – bez ní ani ránu

Napsal

Ženy s velkým objemem hrudníku si na výběru podprsenky dávají obzvláště záležet. Podprsenka však není jen nepostradatelná součást oblečení, ale také důležitý doplněk. Díky ní totiž vnadné ženy mohou zdůraznit své přednosti či skrýt své nedostatky. Víte, jak taková podprsenka vznikla a s čím se musely vyrovnávat ženy v dávných dobách? I o tom se dočtete v dnešním článku.

Jak to s podprsenkou vlastně začalo

První zmínky o používání podprsenky pocházejí už z dávného pravěku. Tehdejší ženy nosily podprsenku, která měla podobu kusu zvířecí kůže omotávající celý hrudník. Takové důkazy totiž byly nalezeny na jeskynních malbách. Odborníci v souvislosti s objevem podprsenky hovoří i o počátku primitivních korzetů.
Korzety se totiž začaly rozvíjet až mnohem později, asi okolo roku 1 800 př. n. l. V té době korzety z měděných plátů nosily pouze krétské ženy. Římanky si ve stejné době omotávaly prsa pruhy látky a nosily též bederní roušku. Už od hlubokého starověku se tedy může počítat rozvoj vzniku spodního prádla.

Korzety jako prostředek pro zakrývání vnad

Z počátku jednoduché kusy látky se v průběhu tisíciletí zdokonalovaly. Na vývoj korzetů měla v 16. století velký podíl také francouzská královna Kateřina Medicejská. Ta totiž na svém dvoře přísně odmítala všechny dámy, kterým příroda nadělila bujná poprsí. Tento „nedostatek“ se na její rozkaz musel stahovat do pevného korzetu.
Podprsenka - bez ní ani ránuI když se „krunýře“ postupně zdokonalovaly, stále nebylo zrovna příjemné být celé dny sešněrovaná a omezená v pohybu, nehledě na problémy s krevním oběhem. Koncem 19. století tedy korzet nahrazuje šněrovačka neboli živůtek, který už je pohodlnější a navíc lichotí postavě.

Korzetová revoluce

V roce 1914 si vlastní ušití a označení nového oděvu – podprsenka – nechává patentovat jistá Mary Mary Phelps Jacobová z New Yorku. Jednoho dne se zkrátka rozhodla ušít si něco pohodlnějšího než právě korzet. Revoluční podprsenku zkouší vytvořit ze dvou hedvábných kapesníků a stuhy. Hedvábí je měkké a příjemné a navíc modeluje tvar prsou. „Nový korzet“ se začíná líbit i jejím kamarádkám, a tak Mary své podprsenky zkouší prodávat.
V průběhu 20. století se základní konstrukce podprsenky zdokonaluje. V polovině třicátých let vznikají košíčky různých velikostí, pár let poté jsou ke spodnímu okraji podprsenky přidány kostice. V průběhu druhé světové války přichází na trh první push-up podprsenka, která dekolt zvýrazní, zvětší a zpevní.

Vývoj podprsenek šel nejvíce vpřed v průběhu druhé poloviny 20. století, a tak si dnes můžeme vybrat z podprsenek bezešvých, krajkových, sportovních, stahovacích či naopak s vycpávkami, se zesílenými ramínky či bez nich.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *