Paleo stravování neslibuje jen hubnutí, ale především řešení celé řady zdravotních problémů

Jak se stravovat správně? Možná už máte hlavu jako balon ze všech těch informací, které na internetu kolují, a ze všech různých diet, které zaručeně fungují. Ale slyšeli jste už někdy o tzv. paleo stravě? Není to žádná dieta, ale dlouhodobý způsob stravování, které slibuje nejen štíhlou linii, ale především pevné zdraví a dobrou kondici. Cílem není rychle zhubnout, ale spíše si vybudovat dlouhodobě zdravý a udržitelný jídelníček postavený na přírodních a čerstvých produktech, který skutečně dovede zajistit, že se ve svém těle budete cítit dobře.

Co je paleo strava?

Základním parametrem je, že paleo dieta vychází z jídelníčku našich předků, kteří žili v pravěku. Právě díky této stravě se lidstvo vyvinulo do současné podoby a získalo všechny potřebné vlastnosti a dovednosti, které jsme po statisíce let potřebovali k tomu, abychom v náročných podmínkách přežili. Důkazy na základě DNA navíc ukazují, že naše lidské tělo za posledních 40 000 let příliš nezměnilo. To vede vědce k závěru, že i naše stravovací potřeby jsou stále stejné a organismu prospějeme nejvíce, pokud mu dáme podobné jídlo, které jedli naši dávní předci.

Můžete díky paleo stravě zhubnout?

Bezpochyby ano, byť chceme zdůraznit, že hubnutí rozhodně nemá být primárním cílem paleo stravování. Pouhým přechodem na paleo se nicméně postupně upraví i vaše tělesná hmotnost na optimální úroveň a vy se konečně zbavíte nadbytku tuku, který vás trápí. K tomu dopomáhá především to, že paleo strava je z velké části postavena na konzumaci libových zdrojů bílkovin. Ty pak také urychlují metabolismus a podporují spalování kalorií, potlačují chuť k jídlu a zahání hlad mezi jídly.

Je paleo to samé jako low carb?

Po přečtení toho, že paleo jídelníček je z velké části postaven na kvalitních bílkovinách, by vás mohlo napadnout, že se jedná v podstatě o nějakou obdobu low carb stravování. Je to však mylný dojem. Přestože přechodem na paleo stravu určitě snížíte celkový příjem sacharidů, obvykle se nedostanete na hranici low carb, která bývá okolo 130 g sacharidů na den. Paleo strava neřeší počítání kalorií nebo gramů, ale jde jí hlavně o původ a kvalitu potravin. Dalším velkým rozdílem je také oblast produktů z mléka, které jsou na paleo zapovězeny, zatímco na low carb povoleny.

Jak vypadá paleo jídelníček?

Paleo vychází skutečně z toho, co jedli původní lovci a sběrači. Jsou to především minimálně zpracované produkty, které nám dává sama příroda. Mezi potraviny, které́ jsou vhodné při paleo dietě, patří proto zejména libové maso, ryby, vejce, různé druhy ovoce a zeleniny, semena a ořechy, koření a bylinky, oleje, voda a bylinkové čaje. Nepočítá se s konzumací mléčných výrobků. Důvod je prostý – mléko bylo vždy chápáno jako výživa pro kojence a malé děti. Pomáhá rychlému růstu a rozvoji, který děti nutně potřebují, ale pro dospělé jedince není vhodné. Navíc v dospělosti často lidé ztrácejí schopnost mléko správně trávit a dochází k různých zažívacím potížím a intolerancím.

Vyhněte se také obilovinám, luštěninám, bramborám, cukru, sóje a jakýmkoliv průmyslově zpracovaným potravinám. Zakázaný je také čaj, káva nebo alkohol – ty samozřejmě neměly v jídelníčku našich předků žádné místo.

Snadné paleo stravování? Pomocí krabiček!

Určitě znáte klasické krabičkové stravování, kdy vám jednou denně kurýr přiveze jídlo na celý den. Jenže paleo krabičky nejsou jako každá jiná krabičková dieta. Jak už bylo řečeno, cílem není zhubnout, ale naučit se jíst správně a dlouhodobě si udržet zdravé stravování, které povede k vyšší kvalitě života. Cílem paleo krabiček je:

  • zlepšení zdravotního stavu
  • zbavení se špatných stravovacích návyků, jako je přejídání a hladovění
  • omezení průmyslově zpracovaných jídel
  • zvýšení sebedůvěry, životní energie a spokojenosti

Krabičky paleo slibují především to, že vám každý den nabídnou kvalitní a vyváženo stravu, která bude splňovat požadavky na paleo stravování a bude také chutná a výživná. S krabičkami vám odpadne vymýšlení jídel, nakupování a chystání a neustálé kontrolování, co je a co není dovolené. Díky paleo krabičkám se zcela přirozeně naučíte jíst zdravě a vyřadíte ze své stravy různé látky, které se v průmyslových potravinách běžně nacházejí (skryté cukry a soli, sladidla, siřičitany, glutamany apod.).

Nemusíte také počítat kalorie a vážit si porce. Varianta dvou jídel zahrnuje oběd a večeři, u tří jídel dostanete vždy snídani, oběd a večeři. Můžete si také vybrat program ve variantách 1700 kcal (7100 KJ), 1900 kcal (7950 KJ), a 2300 kcal (9600 KJ). Největší výhodou je, že vám jídlo každý den přijede až k vám domů a vy se nemusíte starat o zhola nic. Paleo krabičky Nutric bistro nabízí rozvoz po Praze a vy můžete se svým novým a zdravějším životním stylem začít klidně už zítra.

Zdravě nejen v Praze

Pokud nejste z hlavního města, nevadí. I vy můžete začít žít konečně zdravě a naučit se zásady udržitelného a kvalitního jídelníčku, který bude poskytovat dostatek důležitých živin pro vaše tělo mysl. Díky dodržování zásad paleo diety se budete cítit lépe než kdykoliv předtím, a to zejména proto, že budete jíst velké množství potravin bohatých na živiny, jako je zelenina a ovoce, libové maso a mořské plody. Také budete eliminovat potenciálně zánětlivá jídla, jako jsou obiloviny, mléčné výrobky, rafinované cukry, rafinované oleje a mnohé další vysoce zpracované potraviny. Cílem je především dlouhodobé zdravé stravování, které se pozitivně podepíše na vašem celkovém pohodlí i zdravotním stavu.

Zdroj náhledových obrázků: Nutric bistro

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *