V novém roce odstraňte to, co vás v tom starém brzdilo

Možná máte pocit, že se v životě nikam neposouváte a pokud ano, tak pomaleji, než byste si přáli. Najít příčinu nemusí být úplně jednoduché, obvykle se totiž sami sobě obhajujeme typickými výmluvami: máme málo času, peněz, příležitostí.

Ve skutečnosti náš život ovlivňují vzorce chování, které jsme získali už v dětství. Narušit takovou šablonu a změnit svůj přístup chce sice trochu úsilí a trpělivosti, ale nic není nemožné. Důležité je jen poznat se v některé z modelových situací a zapracovat na sobě.

9 typů osobností

V dětství nás různé situace a okolnosti donutily zvolit nějakou strategii, jíž dodnes nedokážeme vědomě opustit. Podle těchto naučených šablon jednáme dodnes a nedokážeme se nikam posunout. Dost napoví už samotné názvy jednotlivých typů osobností:

  1. Perfekcionista
  2. Dárce
  3. Soutěživec
  4. Romantik (ublíženec)
  5. Pozorovatel
  6. Skeptik
  7. Požitkář
  8. Bojovník
  9. Smiřovatel (mírotvůrce)

Na první pohled je jasné, jaké výmluvy používají představitelé jednotlivých typů – ještě nejsem dostatečně připraven, nemám dost prostředků pro pokrok, musím vyhrát za každou cenu, nemám za sebou tatínka milionáře, jako někdo, nejdřív musím nastudovat problematiku a zjistit, jak to chodí. Skeptik nikomu a ničemu nevěří, tím méně tomu, že by sám uspěl, požitkář si užívá dne a nemyslí na rozvoj a rezervy, bojovník je příliš soustředěný na moc, takže díky konfliktům často ztrácí dobyté pozice. Nejhorší je asi mírotvůrce, to je ten, kdo raději žije život někoho jiného, než by se popral s tím svým.

Jak se odblokovat a začít růst

Začněte tím, že si zjistíte, který z vzorců ovlivňuje právě vás. Dost vám v tom pomůžou právě ty “argumenty”, které nejčastěji používáte na svou obhajobu. Pojmenovaný problém je poloviční úspěch, ta druhá polovina závisí na vědomé změně. Jestli si neustále říkáte, že vy nejste důležití, že teď potřebuje pomoc dcera, bratr, teta nebo kolegyně, jste pravděpodobně smiřovatel a je nejvyšší čas naučit se být trochu egoista.  Jako pefekcionista se nikdy nedočkáte ideální příležitosti, musíte se naučit využít i ty méně perfektní. Je lepší začít hned, než čekat a promarnit tak všechny šance.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *