Nepříjemná kopřivka dokáže pořádně potrápit. Jak na ni?

Napsal

Nepříjemné svědění, pálení a následné pupínky dokáží překvapit v tu nejnevhodnější dobu. Kopřivka trápí mnoho z nás, někoho víc, někoho míň. Víte, co je její příčinou? A jak si od ní ulevit?

Kopřivka

Ve většině případů se kopřivka objeví z ničeho nic, na těle objeví bílé hrbolky, které svědí a pálí, a postupně se mění v zarudlé vyrážky. Kopřivka se může také objevit na jednom místě na těle nebo hned na několika místech naráz. Může být také velmi nebezpečná, protože může vyvolat otoky rukou, nohou, rtů a očí, kterým se říká angioedém.  Nebezpečná je i varianta, kdy dojde k otoku sliznic v oblasti úst a krku. Dobrou zprávou je, že tak, jak se rychle kopřivka objeví, také rychle zmizí. A to většinou tím způsobem, že se z jednoho místa přesune na druhé, až postupně zcela vymizí.

Nepleťte si kopřivku s alergií

Ne nadarmo se těmto svědivým vyrážkám říká kopřivka. Pupínky velmi připomínají hrbolky, které se objevují po štípnutí kopřivou. I když jsou příznaky často shodné s alergickými reakcemi, kopřivka mezi klasické alergie nepatří. V tomto případě se pouze jedná o reakci těla na určité látky a vitamíny (například se velmi často objeví po konzumaci pomeranče nebo jahod).

Co jste o kopřivce možná nevěděli?

Zajímavostí také je, že kopřivkou bývají více postiženy ženy než muži. A i když se o ní ví už tak dlouho, co stojí za jejím vznikem, není dosud přesně známo. Víme však, že hlavní roli hraje histamin, hormon, který se nesnese s některými jinými látkami.

Jak si od kopřivky pomoci?

Jakmile vás kopřivka překvapí, sáhněte po antihistaminikách, které uleví od svědění. Samotné pupínky odezní v řádu několika dní. U chronické kopřivky je třeba pátrat po tom, co je jejím spouštěčem, avšak v tomto případě musíte být velmi trpěliví.

Zdroj foto: pixabay.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *