Nepřátelé léta. Známe všechny, i jak se před nimi chránit
Napsal Marks
I když se na dovolenou těšíte celý rok, může vám ji kde co znepříjemnit. Dvanáct letních nástrah neberte na lehkou váhu. Připravte se na ně a zvládnete všechno bez problémů.
Přestože jsou volné dny strávené na cestách nebo u moře spíše nabité spokojeností a bezstarostností, je lepší počítat s nejhorším. Připravili jsme pro vás třináct nejčastějších problémů, které vás v létě mohou nepříjemně překvapit.
Problém první: opary ze slunce
Delší pobyt na slunci je škodlivý obecně. Bohužel, přestože se krémujeme několikrát denně, často zapomínáme na místa, jako jsou ušní boltce nebo rty. Právě rty jsou přitom na slunce velmi citlivé. Rty, které budete slunit příliš, mohou poškození vrchní vrstvy projevovat i opary. Vsaďte proto na tyčinky s UV faktorem. Neuškodí také, vzít do cestovní lékárničky přípravky proti oparům – zovirax nebo compeed.
Problém druhý: puchýře z výletů
Pokud nemáte zrovna jednu z „válecích“ dovolených, je potřeba myslet na delší procházky. Dost možná budete na dovolené chodit mnohem více než během všedního týdne doma. Abyste si prohlídku města nebo hor neznepříjemňovali, myslete v prvé řadě na vhodnou obuv. Už před odjezdem popřemýšlejte o tom, kam chcete vyrazit. Budete chodit po staré dlažbě historických měst? Chystáte se na celodenní túru do hor? Vždy ale mějte po ruce náplasti na puchýře. Vzniklý puchýř propíchněte desinfikovanou jehlou, odstřihněte kůžičku a místo vydesinfikujte. Pak přelepte náplastí. Poslední průzkumy navíc ukazují, že se puchýře (jakkoliv to zní neuvěřitelně) nejlépe hojí v vlhkém prostředí, proto můžete zkusit hydrogelové náplasti.
Problém třetí: štípance od hmyzu
Komáři, ovádi a další hmyz vám mohou dovolenou pěkně otrávit. Odborníci doporučují užívat před odjezdem do míst, kde se hmyz vyskytuje, vitamin B. Pokožka pak vylučuje specifický pach, který hmyz odpuzuje. Určitě ale doma nezapomeňte účinný repelent a také přípravek proti svědění a otokům po bodnutí.
Problém čtvrtý: spáleniny od slunce
Taky vždycky první den u moře strávíte na pláži co nejdelší dobu? Nejste sami, není to však rozhodně dobře. O správné ochraně před sluncem se můžete dočíst v našem dřívějším článku. Součástí ochrany před sluncem je ale i poopalovací péče. Chybět by v kosmetické tašce neměl klasický panthenol.
Problém pátý: podrážděné oči
Zapomenete si brýle, občas otevřete v moři oči a problémy jsou tu. Pamatujte na to, že sluneční brýle byste měli mít neustále při sobě. Už dávno nejde o módní doplněk, brýle dokážou vaše oči skvěle chránit i před zánětem spojivek. Pokud máte oči zarudlé a pálí vás, pravděpodobně jde o lehčí zánět, který zvládnete sami. Vezměte si proto na dovolenou antiseptické oční kapky. Pokud problémy přetrvávají, navštivte lékaře.
Problém šestý: úžeh a úpal
Přestože si spousta lidí myslí, že jde o totéž, není tomu tak. Úpal nesouvisí s pobytem na slunci, ale s pobytem v horkých místnostech, s vysokou vlhkostí vzduchu. Dostat je můžete v přehřátém autě, při sportování v horkých dnech, nebo při pobytu v nevětraných místnostech. Úpal se projevuje vysokou teplotou a nevolností. Úžeh vzniká při pobytu na přímém slunci. Obojí může být nebezpečné, je proto dobré hodně pít, chladit a odpočívat.
Problém sedmý: plísně na nohou
Svědění mezi prsty a olupování kůže jsou nejčastější projevy plísní na nohou. Bohužel jsou plísně velmi nakažlivé a nejčastěji se přenášejí v prostředí bazénů a koupališť. Ideální je, pokud nechodíte po podlahách v okolí bazénů boso. Po koupání si prostor kolem prstů pečlivě utřete.
Problém osmý: nebezpečí z moře
Pokud rádi plavete dál od břehu, musíte počítat s tím, že můžete narazit na medúzu. Dokáže požahat opravdu hodně, dokonce vás může při plavání paralyzovat, což je samozřejmě nebezpečné. Místo, kde vás medúza požahá omyjte vodou – mořskou nebo sladkou, použít můžete i písek, kterým z místa odstraníte zbytky chapadel. Je nutné místo vydesinfikovat. Uleví vám olej z levandule, který mírní bolest.
Problém devátý: nebezpečí v trávě
Nejen lidé, ale i klíšťata zbožňují teplé počasí. Už dávno navíc neplatí, že se zdržují jen v lesích. Klíšťat mohou způsobit lymskou boreliózu nebo klíšťovou encefalitifu. Oboje jsou velmi nebezpečné nemoci. Než proto vyrazíte do přírody, dobře se oblékněte, použijte repelenty a pečlivě se prohlédněte po návratu domů. A jak se na vytahování klíšťat připravit? V lékárnách seženete speciální sadu na jejich odstranění.
Problém desátý: žaludeční nevolnost
Nevolnost se může objevit už při cestě na dovolenou. Pokud je vám při jízdě v autě či autobuse špatně, pravděpodobně trpíte tzv.kinetózou. Před jízdou proto nepijte alkohol, nejezte těžká jídla a vyberte si místo co nejblíže těžišti dopravního prostředku. Minimálně půl hodiny před jízdou si vezměte kinedryl a vyzkoušejte i zázvorové žvýkačky. Velmi účinně pomáhají.
Problém jedenáctý: intimní problémy
Mnoho žen trápí v létě vaginální mykózy. Kvasinkám, které je způsobují, se totiž velmi daří ve vlhku a teplu. Přitom se dá těmto nepříjemnostem lehce předejít. Mějte u moře dvoje plavky a po koupání se osušte a převlečte do suchého. Je nutné dbát na intimní hygienu a také pomáhá vynechat sladké.
Problém dvanáctý: střevní obtíže
Exotické jídlo, špatné hygienické podmínky, jiná voda. Na cestách vás může překvapit cokoliv. Tyto akutní průjmy spojené s cestováním způsobují bakterie. Jsou ale i virové průjmy, které se šíři vzduchem, vodou i v potravinách a dokážou vás vyřadit „z provozu“ klidně na celý den. Mějte v cestovní lékárničce léky, které upravují střevní mikroflóru – Smectu, Enterol nebo Hylak.
Recommended Posts
Jaké české filmy si nenechat v prosinci ujít v kině?
04 prosince, 2024
Jaké jsou gastronomické trendy roku 2024?
20 října, 2024
Co je Scallion Latte?
03 července, 2024