Mykóza nehtů: Jak se účinně zbavit tohoto onemocnění?

Napsal

Jedním z typů kožní mykóza je mykóza nehtů. Ta může vznikat vlivem mnoha faktorů, jedná se o nepříjemné onemocnění, které je třeba rychle řešit. V opačném případě jsou nehty velmi ohroženy a mykóza se může dále rozšiřovat.

Původ mykózy

Nehtová mykóza mnohdy vzniká jako důsledek neléčené kožní infekce či při nesprávné péči o nohy. Může však postihnout i zdravé nehty. Ke vzniku mykózy napomáhá vlhké prostředí, můžete se s ní tak setkat ve veřejných prostorech jako jsou bazény či sprchy. Nejnáchylnější jsou lidé s oslabenou imunitou, v takovém případě se nehtová mykóza může projevit. Jakmile si všimnete prvních příznaků, je důležité nasadit vhodnou léčbu. Předejdete tak dalším možným problémům.

Příznaky nehtové mykózy

To, že jsou vaše nehty napadeny mykózou, můžete poznat poměrně snadno. Nejčastěji jsou napadeny nehty palce a malíčku na nohou. Okraj nehtu se postupně mění, žloutne a začíná se drolit. Následkem toho se nehet může začít oddělovat od lůžka. Neléčená mykóza může vést k deformaci nehtu, zabarvení a ztrátě lesku. Včasnou léčbou předejdete přenosem mykózy na okolní nehty a pokožku.

Léčba mykózy

K léčbě mykózy jsou užívány takzvaná antimykotika. Řada léků je dostupná bez předpisu a můžete je tak zakoupit v lékárně. Užívány jsou lokálně ve formě krémů, mastí či laků na nehty. Kromě těchto produktů je však důležité také pečovat o pokožku a dodržovat hygienické návyky. Důležité je, že antimykotika se užívají ještě dva týdny po vymizení infekce, aby nedošlo k opakovanému výskytu. Tento problém lze řešit také přírodními způsoby. Proti plísním je účinný česnek, jablečný ocet či takzvaná chytrá houba.

V domácím prostředí je důležitá pravidelná desinfekce koupelnového textilu. Pokud se chystáte do bazénu, snažte se vyhnout chůzi na boso.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *