Připravte šatník na podzim. Chybět by vám rozhodně neměl cropped cardigan!

Napsal

Podzim už se nezadržitelně blíží a na nás čeká změna šatníku. Letní šatičky, kraťasy a sandálky už pomalu odložíme, čeká nás období svetrů a kardiganů. To jsou přesně ti praví společníci, které při pochůzkách venku teď, na konci babího léta, velmi oceníme.

Co vlastně je kardigan? Toto slovo se v módním odvětví často objevuje, ale stále ještě je řada žen, které ani netuší, jak ho poznají, snad jen, že je to nějaký druh svetříku. Tak tedy: kardigan skutečně je svetr (původně zapínací na knoflíčky, ale moderní kardigany nemají často zapínání žádné) s výstřihem do véčka. Takový kardigan si můžete pořídit teplý, huňatý, třeba kašmírový, ale běžně seženete i z jiných materiálů, například slabší bavlněné. V posledních sezónách byl oblíbeným hitem dlouhý oversized kardigan bez zapínání, který jste mohli nechat kolem sebe jen tak plandat, nebo si přední díly v pase svázat a trochu ho podkasat.

Cropped cardigan – žhavý tip letošního podzimu

Cropped cardigan není nový objev. Například Francouzsky si bez něj přechod z léta do podzimu či z jara do léta ani neumí představit. Cropped cardigan je prostě krátký kardigan, letos ideální zapínací. Zkrácené kardigany na knoflíčky francouzské ženy rády kombinují s klasickými džínami s vysokým pasem, skvěle k němu pasuje i kostkovaná minisukně. U nás v Čechách se dají krátké kardigany stejně dobře obléknout na romantické šaty s nabíranou sukní nebo k úzkým skinny riflím – jsou prostě skvěle kombinovatelné skoro se vším.

Krátké kardigany nemusí být nuda, naopak způsobům zdobení se meze nekladou. Jestli chcete zase trochu opisovat od Francouzek, zkuste balonové rukávy, perličky místo knoflíčků, rakouské výšivky – letošní trendy cropped cardigany spojuje jeden přívlastek: vintage.

Věděli jste? Kardigan ve skutečnosti pochází z pánského šatníku. Během krymské války v 19. století jej nosil generál James Brudenell, 7. hrabě z Cardiganu. Velice pohodlným a praktickým kouskem vybavil i své vojáky, kteří pak delší pletený svetr rozšířili po celé Evropě. Teprve ženy z něj udělaly módní hit a žádaný kousek šatníku.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *