5 nejlepších knih o módě

Zajímáte se o módů o něco víc, než jen o to, co se právě nosí? Máte své oblíbené návrháře, osobitý styl, nebo se chcete dozvědět víc o tom, jak se módní trendy vyvíjí a vrací? Pak by jistě neměly ve vaší knihovně chybět tyto knihy.

Móda: Úžasný příběh fenoménu

Mezinárodní tým módních odborníků pod vedením Marnie Foggové, módní expertky a poradkyně sestavil velkolepou encyklopedii, která doslova bere dech. Vydáte se do všech do a koutů světa: od nařasených řecko-římských oděvů a hedvábných dvorních šatů čínské dynastie Tchang k současným návrhářům sportovních oděvů a k japonské streetové kultuře.

Jak vypadaly kultovní šaty z hedvábné organzy od Elsy Schiaparelliové z roku 1937? Kdo vynalezl v roce 1947 bikiny? Jak vznikl dvoudílný oblek pro muže, který v roce 2008 navrhl Lucas Ossendrijver pro značku Lanvin? To a spoustu dalšího se v této obdivuhodné publikaci dočtete.

Federico Rocca: Legendy módy

Nejvlivnější světoví návrháři, kteří se do historie módy nesmazatelně zapsali, a jejich tvorba, ikonické kousky a slavné modely, to jsou témata, kolem nichž se točí tato kniha. Jak svět módy ovlivnily například zrození Burberryho trenčkotu,černé šaty Givenchy nebo šátky od Hermès, které jsou stále ukazatelem společenského postavení? Kniha je plná příběhů o lidech, co v módě něco znamenali.

Lisa Chaney: Coco Chanel: Pohled zblízka

Bez knihy o Coco Chanel se neobejde nikdo, kdo to s módou myslí vážně. Gabrielle Chanelová (1883–1971) alias Coco Chanel se vyšvihla z chudých poměrů, dosáhla jedinečného společenského úspěchu. Velice podrobně popsaný život jedné z největších osobností módy je jednou z těch, co vás pohltí. Už jen proto, že kromě už dobře známých příběhů o “malých černých šatech” a “velkých zásluhách o osvobození žen” najdete v knize i informace z nově nalezené milostné korespondence návrhářky.

Caroline Young: Módní kmeny

V každém období to byli mladí lidé v různých subkulturách, kdo určoval módní směry. Kniha vás provede módou mladé generace za posledních sto let – začíná u charlestonu a swingařů, pokračuje přes mods, teddy boys, hippies, punk až po rave, emo, harajuku nebo hipstery. Každý styl je podrobně popsán, včetně toho, jaká hudba nebo činnost je ovlivnily, kde vznikl a kdo jsou jeho nejznámější představitelé. Nechte se inspirovat a oživte svůj šatník.

Konstantina Hlaváčková: Kytky v popelnici

Kniha s úvodním textem historika Pavla Kosatíka připomíná nejdůležitější události sedmdesátých let a jejich vliv na módu a životní styl obyvatel západních zemí i tehdejšího Československa. Svět šílel z džínoviny, ale v reálném socialismu tehdejšího ČSSR bylo velmi obtížné si džíny pořídit. Nosil se tesil a krimplen a štěstí měl jen ten, kdo měl přístup k bonům a tím do Tuzexu. Co ovlivňovalo naši domácí módu? To vám odhalí tato kniha. Byla vydána ke stejnojmenné mimořádně úspěšné výstavě v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, která se konala od 7. 12. 2007 do 17. 2. 2008.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *