Meduňka má místo na každé zahrádce
Napsal Dalibor Navrátil
Kdo z nás sem tam nepotřebuje zklidnit rozjitřené nervy, dostat se do pohody, nebo se pořádně vyspat? Tomu všemu dokáže napomoct meduňka, která navíc krásně voní po citronech a umí oživit každou zahrádku. A to nejen tu bylinkovou. Že ji ještě nemáte? Pak to rychle napravte.
Vytrvalá léčivka, která má své místo u každého z nás
Meduňka lékařská patří do čeledi hluchavkovitých a pochází z Asie. Znali ji ovšem už staří Řekové, kteří jejích účinků využívali při bolestech hlavy a krku, užívali ji i pro dlouhověkost. Švýcarský lékař Paracelsus ji nazýval „elixír života“ nebo „potěšení srdce“, věřil totiž, že má schopnost ozdravit náš organismus a navrátit mu ztracené síly.
My meduňku pěstujeme pro její pozitivní účinky na naši mysl, náladu a spánek, věříme, že dokáže posilnit naše tělo. Někdo ji nazývá plevelem, protože bujně roste, jiný si ji nemůže vynachválit. Meduňka má místo na každé zahradě i mezi domácími bylinkami, mezi důvody, proč nesmí chybět ani u vás, patří to, že:
- Podporuje spánek i odpočinek. Kdo nemůže usnout nebo zahnat nepříjemné myšlenky, měl by si uvařit šálek meduňkového čaje.
- Pomáhá při bolestech hlavy i podráždění žaludku.
- Pozitivně působí na naši imunitu, pomáhá i při dechových obtížích.
- Její vůně pomáhá odpuzovat hmyz, což je zejména v létě k nezaplacení. Dá se využít i jako repelent.
- Může mírnit příznaky demence.
- Mírní nepříjemné svědění, když vás poštípe hmyz.
- Využívá se i v kuchyni na dozdobení dezertů, nebo pokud ji vylouhujete v octu, tak jako domácí kuchyňský čistič.
- Využití má i při výrobě domácí kosmetiky.
Jak meduňku pěstovat?
Základem je vybrat si v zahradnictví krásnou a zdravou sazeničku. Počítejte s tím, že dorůstá výšky 30 cm až 1 metr, jde o vytrvalou bylinu se zelenými listy s výraznými žilkami, které mají po rozetření citronovou vůni.
Sazenice vysazujeme do dobře propustné, písčité nebo hlinitopísčité půdy bohaté na živiny na slunném stanovišti. Kdo nemá místo na zahrádce, ten si ji klidně může zasadit i do květináče, ten by ale měl být hluboký a dostatečně velký.
Víte, že vám stačí i 2 nebo 3 sazeničky? Meduňka se totiž rychle rozrůstá, takže větší množství je zbytečné. Stříhá se ve výšce asi 10 cm nad zemí, a to těsně před rozkvětem, po něm totiž ztrácí svoji vůni. Usušit ji můžete ve svazečcích a pak ji využít na čaj, nebo ji můžete zamrazit, případně si z ní připravit meduňkový sirup.
Recommended Posts
Jak na výběr krásné kuchyně pro váš domov
05 září, 2024