Máte sedavé zaměstnání? Tyto cviky vám pomohou rozhýbat tělo

Každý, kdo při práci převážně sedí, má dříve nebo později potíže s krční páteří a se zády, pokud pravidelně necvičí. Právě sedavé zaměstnání býv příčinou toho, že vás začnou bolet záda už v poměrně mladém věku. A situace se nezlepší, jestliže vy nezlepšíte držení těla. To znamená pravidelné cvičení.

Většina z nás ovšem bojuje s časem a cvičení neustále odkládá. Taky už nemáte odpoledne po práci dost energie na to, abyste se přesunuli do vzdálené tělocvičny, tam hodinu mořili tělo a pak se ještě dopravili domů? Zkuste vynechat cestování a cvičit přímo v práci. A nemusí to být ani hodina denně, stačí využít volné chvíle v kanceláři.

Uvolnění krčních svalů

Odborníci doporučují po hodině sedavé práce vstát a protáhnout se. Někdy je ale práce tolik, že na to není čas. Udělejte si tedy alespoň krátkou pauzu na správné posazení a uvolnění krční páteře. Posaďte se tak, abyste měli rovná záda, stehna budou kolmo k trupu a k k lýtkům. Chodidla jsou položena na zem a páteř natahujte přímo nahoru. Dlaně jemně položte na stehna. Nyní začněte hlavou opisovat půlkruhy – začněte od levého ramene, s výdechem pokračujte s hlavou do předklonu a cvik ukončete půlkruhem u pravého ramene. Potom se pomalu vracejte zpět. Cvik opakujte 8–10x.

Uvolnění mezilopatkových svalů

Seďte zpříma na židli a vzpažte ruce tak, abyste se jimi dotýkali uší. Zhluboka se nadechněte, zpevněte břicho, podsaďte pánev a zasuňte bradu. S pomalým výdechem pokrčte ruce (jako vzpěrač s činkou) a tlačte je dolu tak, aby se dlaně dostaly do úrovně uší. Cvik opakujte 10×.

Celkové protažení

Narovnejte se na židli, záda mějte vzpřímená a kolena dejte od sebe na šíři ramen. Zvedněte levou nohu tak, aby se kotník opřel o pravé koleno. Nadechněte se a s výdechem se pomalu předkloňte. Nezapomeňte mít stále rovná záda. Zároveň tlačte levou rukou do levého kolena a pravou rukou si přitahujte levou patu k sobě. Napočítejte do deseti a znovu se pomalu narovnejte. Vystřídejte nohy a každou stranu protáhněte 5×. Při tomto cviku se procvičí nejen zádové svaly, ale také hýždě.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *