Letní chřipka může zkazit celou dovolenou. Jak se jí vyhnout?

Napsal

Pokud je období, kdy hrozí výrazně vyšší výskyt chřipek, je to určitě konec léta a začátek podzimu. Důvod je jasný, a to především výrazné změny teplot, na které není naše tělo připraveno. Podobným změnám ho ale můžeme vystavit také během léta. Ačkoliv na první pohled se může zdát, že teploty jsou neustále vysoké, není tomu tak. Roli totiž hraje hlavně prostředí, v jakém se pohybujeme. Pojďme se společně podívat na možná rizika, stejně jako na prevenci, která se v tomto směru rozhodně vyplatí.

shutterstock_118647259

Kdy může letní chřipka naplno udeřit?

Jak jsme již zmínili, hlavním rizikem je výrazné střídání teplot, které působí na naše tělo. A protože léto je doba dovolených, velmi často střídáme horké venkovní pláže s chladem hotelových pokojů, kde nám naplno běží klimatizace. Rozdíly, které musí naše tělo snášet, mohou být i 10 – 15 stupňů Celsia. A na to samozřejmě není připraveno, což se může projevit startem chřipkového onemocnění.

Podobné to ale nemusí být nutně jenom na dovolené. Příkladem může být kombinace horkého venkovního vzduchu a puštěné klimatizace v našem voze. Podobné teplotní šoky nás v létě čekají také v klimatizovaných kancelářích, nebo různých veřejných prostorách jako jsou obchody či restaurace. Dalo by se tedy říci, že problémy nás čekají na každém kroku.

Jak teplotní změny zmírnit?

Pojďme se podívat na možnosti toho, jak daná rizika minimalizovat. Nejjednodušší cestou je samozřejmě postupné ochlazování. V případě klimatizace tedy teplotu regulujeme velmi pozvolna a pomalu. V případě, že toto nemáme ve svých rukou, bychom neměli zapomínat na teplejší oblečení. Hodit se může třeba lehký svetřík, nebo alespoň šál, který použijeme na oblast ramen. Stejně tak je dobré chránit také oblast našich ledvin. Do nejchladnějších prostor bychom rozhodně neměli nevstupovat ihned, ale nechat své tělo nejprve lehce aklimatizovat.

Zajímavým faktem je i to, že mnoho lidí se chřipkou nakazí i po návratu z dovolené. I v tomto případě je může čekat teplotní šok, kdy se po návratu z oblasti s 35 stupni Celsia musí pohybovat v oblasti, která má třeba o 15 stupňů méně. I to zdravotnímu stavu nepřidá. Zde by skutečně mělo hrát roli dostatečně teplé oblečení, hlavně ráno a večer.

Myslete také na prevenci

Stejně jako v klasickém období chřipek, i v létě bychom měli dbát hlavně na prevenci. Začneme-li naprostým základem, je to určitě dostatek tekutin, ideálně potom těch neslazených, ve formě vody. Vzhledem k horkému letnímu počasí se ale hodí i různé rehydratační nápoje, které umí doplnit potřebné minerály v těle. Tím nejlepším na prevenci jsou však vitaminové doplňky. Vitaminů je dnes celá řada, ale pokud chceme bojovat proti letní chřipce, je třeba primárně posílit naši imunitu. Pamatujte proto na tři hlavní možnosti, bez kterých se neobejdete. Jedná se o:

  • Vitamin C
  • Zinek
  • Magnesium

Samozřejmě získávat je prostřednictvím potravin může být o něco složitější a tak je dobré vsadit právě na vitamínové doplňky. V rámci dávkování stačí 1 – 2 tablety denně a vaše tělo má dokonalý ochranný základ.

Jak letní chřipku poznáme?

Pokud nemoc udeří, je samozřejmě ideální začít s ní bojovat od samotného počátku. V případě výrazných projevů mohou pomoci zábaly, stejně jako snaha o výraznější vypocení. Samotný začátek nemoci má však méně závažné symptomy. Že se něco děje bychom měli zaznamenat ve chvíli, kdy nás začíná škrábat v krku, kdy nám začíná téci z nosu, začneme trpět bolestí hlavy, nebo se dostaví rýma či teplota. V takovém případě máte jistotu, že chřipka dorazila.

I když je jasné, že touto nemocí si nechcete zkazit dovolenou, vždy je lepší trávit 2 – 3 dny na lůžku a nemoc překonat, než ji přecházet. S tím souvisí i to, že byste měli do svého zavazadla přibalit také základní léky spojené s léčbou. Nezapomeňte tak na uvolňující spreje do nosů, medikamenty snižující horečku, stejně jako ony vitamínové doplňky, nebo léky zmírňující bolesti v krku.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *