Koupání s kontaktními čočkami
Napsal Marks
Ženy, které nechtějí nosit brýle, si koupí kontaktní čočka. A také proč ne. Nemusí si denně nic leštit a navíc, nikdo nepozná, že špatně vidí. Jenže některá krása s sebou nese i malá úskalí. S brýlemi hned poznáte, co vám vadí, co vám není příjemné a co se nesmí. S čočkami už to tak jednoduché není. Většina uživatelů si určitě někdy položila například otázku – mohou s čočkami koupat?
Koupání, ano nebo ne
V zásadě ano, ale. Na přívalovém letáku kontaktních čoček se píše, že musí být dodržena základní pravidla. S čočkami v očích byste se neměli potápět a měli byste se vyvarovat cákání, při němž se kapky vody mohou dostat do oka a způsobit v lepším případě infekci nebo v horším pak vyplavení čočky z oka.
Příčiny infekce či zánětu
Příčinou zánětu tzv. akantamébové keratitidy může být prvok akantaméba, který žije ve vodě. Není to tak, že by vyloženě vyhledával kontakt s okem. Ale snadno se může dostat po kontaktní čočku a nějakou dobu tam může dokonce žít. Pokud zanedbáte léčbu takto nemocného oka, může dojít až k trvalému poškození zraku.
Nejčastěji se můžete nakazit v přírodních vodních zdrojích, tzn. v jezerech či rybníkách. Při koupání v moři a v plaveckých bazénech je riziko onemocnění malé. Téměř žádné riziko nákazy představuje sprchování a běžné oplachování obličeje. Zde ale hrozí kontaminace čočky mýdlem či šampónem a následná možná alergická reakce.
Existuje ideální řešení?
Pokud se v bazénu či v jiných nádržích ocitáte často, je dobré používat jednodenní kontaktní čočky a na oči si dát plavecké brýle. Jestliže se chcete potápět, pak je dobré obstarat si čočky s vysokou propustností pro kyslík a čočky nasadit nejméně hodinu před potápěním.
Riziko se tím sice o mnoho procent sníží, ale nikdy si nemůžete být jistí, zda-li vás nepostihne infekce či zánět. V případě, že se objeví pálení, svědění, zarudnutí očí či budete vidět jako v mlze, navštivte co nejrychleji očního lékaře.
Rada na závěr
Pokud nosíte kontaktní čočky dlouhodobě, pak čočku vyčistěte po každém styku s vodou a vydesinfikujte vodným roztokem na bázi peroxidu. Stejná pravidla platí při koupání v moři, protože slaná voda může snížit životnost kontaktní čočky nebo způsobit zdravotní komplikace.
Zvýšená vlhkost prostředí může mít za následek „přisátí“ kontaktní čočky k povrchu oka. Proto je vhodné kontaktní čočky z oka vyjmout nejdříve za 30 minut, aby nedošlo k odtržení rohovkového epitelu.
Recommended Posts
Umělá inteligence ve zdravotnictví: Diagnostika a léčba budoucnosti
09 července, 2024
Co je Scallion Latte?
03 července, 2024