Koupání s kontaktními čočkami
Napsal Marks
Ženy, které nechtějí nosit brýle, si koupí kontaktní čočka. A také proč ne. Nemusí si denně nic leštit a navíc, nikdo nepozná, že špatně vidí. Jenže některá krása s sebou nese i malá úskalí. S brýlemi hned poznáte, co vám vadí, co vám není příjemné a co se nesmí. S čočkami už to tak jednoduché není. Většina uživatelů si určitě někdy položila například otázku – mohou s čočkami koupat?
Koupání, ano nebo ne
V zásadě ano, ale. Na přívalovém letáku kontaktních čoček se píše, že musí být dodržena základní pravidla. S čočkami v očích byste se neměli potápět a měli byste se vyvarovat cákání, při němž se kapky vody mohou dostat do oka a způsobit v lepším případě infekci nebo v horším pak vyplavení čočky z oka.
Příčiny infekce či zánětu
Příčinou zánětu tzv. akantamébové keratitidy může být prvok akantaméba, který žije ve vodě. Není to tak, že by vyloženě vyhledával kontakt s okem. Ale snadno se může dostat po kontaktní čočku a nějakou dobu tam může dokonce žít. Pokud zanedbáte léčbu takto nemocného oka, může dojít až k trvalému poškození zraku.
Nejčastěji se můžete nakazit v přírodních vodních zdrojích, tzn. v jezerech či rybníkách. Při koupání v moři a v plaveckých bazénech je riziko onemocnění malé. Téměř žádné riziko nákazy představuje sprchování a běžné oplachování obličeje. Zde ale hrozí kontaminace čočky mýdlem či šampónem a následná možná alergická reakce.
Existuje ideální řešení?
Pokud se v bazénu či v jiných nádržích ocitáte často, je dobré používat jednodenní kontaktní čočky a na oči si dát plavecké brýle. Jestliže se chcete potápět, pak je dobré obstarat si čočky s vysokou propustností pro kyslík a čočky nasadit nejméně hodinu před potápěním.
Riziko se tím sice o mnoho procent sníží, ale nikdy si nemůžete být jistí, zda-li vás nepostihne infekce či zánět. V případě, že se objeví pálení, svědění, zarudnutí očí či budete vidět jako v mlze, navštivte co nejrychleji očního lékaře.
Rada na závěr
Pokud nosíte kontaktní čočky dlouhodobě, pak čočku vyčistěte po každém styku s vodou a vydesinfikujte vodným roztokem na bázi peroxidu. Stejná pravidla platí při koupání v moři, protože slaná voda může snížit životnost kontaktní čočky nebo způsobit zdravotní komplikace.
Zvýšená vlhkost prostředí může mít za následek „přisátí“ kontaktní čočky k povrchu oka. Proto je vhodné kontaktní čočky z oka vyjmout nejdříve za 30 minut, aby nedošlo k odtržení rohovkového epitelu.
Recommended Posts
Horoskop na leden 2025: Jaký bude rok pro všechna znamení?
05 ledna, 2025
Vliv kultury na lidské zdraví aneb proč si zajít do divadla
20 prosince, 2024
Jak nahradit při vaření některé ingredience
14 prosince, 2024