Starostlivost o zahradu neutichá ani v zimě! Na co třeba myslet?

Napsal

Tak jako my odkládáme podzimní kabáty a vyměňujeme je za zimní bundy, tak i příroda pomalu ale jistě shazuje poslední podzimní listí. I zahrady se už postupně zbavují barevných podzimních listů. Přichází čas na dokončení podzimních prací a nastupuje příprava zahrady na zimu.

Zimní zahrada

Zimní zahrada

Zima však neznamená, že na svou zahrádku zanevřete. Péče o zahradu totiž neutichá ani během chladných dnů během zimních měsíců. Rovněž, svou pozornost si během tohoto období zaslouží i zahradní domek, chatka, altán ale i zahradní domek na nářadí. Připravte si svoji zahrádku na zimu, dopřejte jí patřičnou péči i během chladnějších měsíců. Ano, všichni máme rádi příjemné teplé počasí a slunečné dny, avšak pobyt na čerstvém vzduchu nám prospívá i během těch méně teplých dní. A jelikož během zimy trávíme o dost času více právě uvnitř našich domů či bytů, pár dní na zahrádce na čerstvém vzduchu je dobrou volbou. Prospěje to nejen našemu zdraví a imunitě, ale i samotné zahrádce. Nezapomeňte ale na teplé oblečení.

Příprava zahrádky na zimu

Spolu se zimou přicházejí ruku v ruce i mrazy, které mohou vaši zahrádku pořádně potrápit. Proto uděláte dobře, pokud všechny své mrazu neodolné rostliny zazimujete. V tomto případě vám může být dobrým pomocníkem zahradní domek, chatka či zahradní domek na nářadí, ve kterých rostlinky můžete zazimovat. Venku ponechte jen ty rostlinky, které jsou odolné vůči mrazu.

Kromě rostlin byste neměli zapomenout ani na své stromy v zahradě. Listnaté stromy můžete před mrazy ochránit tak, že kolem jejich kmenů navršíte zeminu. Ovocné stromy, na druhé straně, se před mrazem zvyknou ochraňovat s použitím vápna, kterým se potře kmen, aby během zimy nepopraskal. A co jehličnaté stromy? Během zimních měsíců, zejména těch bohatých na sníh, se může stát, že větve jehličnatých stromů se pod váhou sněhu zlomí. Předejít tomu můžete svázáním vašich jehličnanů.

Uklizená zahrada na zimu – jednodušší jaře

Zahrádku si během zimy můžete i postupně uklízet. Stejně tak můžete uklidit i váš zahradní domek, chatku, altán či zahradní domek na nářadí. Vytřiďte si nářadí, opravte to poškozené a vyselektujte a vyhoďte takové, které již není možné používat. Ukliďte si na poličkách, vytřiďte zahradní nářadí podle kategorií a váš zahradní domek na nářadí tak bude zorganizován a vše budete mít hezky připravené na začátek nové sezóny. Nejen zahradní nářadí, ale i samotný zahradní domek si zaslouží pozornost. Na zimu můžete zahradní domek připravit tak, že zkontrolujete, zda se na něm nenacházejí poškození, trhliny či jiné nedostatky. Pokud na nějaký problém natrefíte, bude lepší, když se ho pokusíte napravit co nejdříve, aby během zimy nepřerostl do komplikací. Tak budete mít jistotu, že váš zahradní domek bude plně funkční i na další rok, nebo pořád, jestli v něm bydlíte. Pokud jste během roku svůj zahradní domek, chatku či zahradní domek na nářadí využívali často, určitě se v něm nahromadilo kopec přebytečných věcí. Vytřiďte i ty a vytvořte si prostor, který můžete využít například právě na zazimování vašich rostlinek.

Zahrada si i během zimních měsíců vyžaduje jistou péči. Nezapomínejte na to. Koneckonců, pobytem na čerstvém vzduchu prospějete nejen vaší zahrádce, ale i sami sobě.

Zdroj obrázku:
Bojan Dzodan / Shutterstock.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *