Proč používat přírodní kosmetiku?

Napsal

Lidské tělo a organismus jsou každý den vystavovány škodlivým látkám a vlivům. Ačkoliv se stále více dbá na kvalitu ovzduší, vody se kvalitně čistí a celkově se udržuje životní prostředí, je potřeba se o své tělo správně a pravidelně starat. S tím vám může pomoci přírodní kosmetika. Proč ji používat se dočtete v následujícím článku.

Kůže vše vstřebá

Kůže není pouze vnějším obalem našeho těla, ale také je to největší lidský orgán. Pomocí kůže se dokáže vstřebat a dostat do krevního oběhu až 70 % všeho co na ni naneseme. Jasným důkazem toho jsou nikotinové nebo hormonální náplasti. Z toho je patrné, že veškeré syntetické látky, které jsou obsažené v konvenčních kosmetických přípravcích, se do našeho těla dokáží také vstřebat.

Běžné kosmetické přípravky jsou založené na chemické bázi a jejich součástí jsou látky zvyšující absorpci přípravků, které způsobují, že se syntetické látky dostávají do krevního oběhu ještě rychleji.

toner-906142_1920

Sodium lauryl sulfát

Sodium lauryl sulfát  (SLS) je čistidlo, které dokáže zatočit s každou mastnotou. Často se používá v dílnách, jelikož je velice účinný. SLS se ovšem nachází také v šampónech, mýdlech nebo zubních pastách. SLS totiž dodává pěnivost. Mimo to jsou v dekorativní kosmetice používané i jiné deriváty ropy, jako parafín, minerální oleje, vazelína nebo propylen glycol.

Podle průzkumů je dokázáno, že každá žena si každý den nanese přes 500 různých syntetických chemikálií. Lidský organismus nedokáže syntetické látky zpracovat, jelikož se přirozeně v lidském těle nevyskytují. Ty se pak mohou vetkáních ukládat nebo způsobovat alergické reakce.

Proč volit přírodní kosmetiku

Přírodní kosmetika a biokosmetika obsahují pouze látky, které napomáhají k získání a udržení zdravé a krásné pokožky. Neobsahují žádné syntetické látky, umělá barviva, parfemace nebo látky, které jsou ropného původu. Jsou vyráběné pouze z přírodních látek.

 • rostlinné extrakty,
 • rostlinné oleje,
 • květové vody,
 • esenciální oleje.

Všechny tyto složky obsahují spoustu vitamínů, minerálů, esenciálních mastných kyselin a antioxidanty. Díky tomu je pokožka vždy velmi účinně vyživována a pěstována. Tyto látky podporují přirozený hojící a regenerační proces pokožky.

Musí mít certifikát

Nejjednodušším ukazatelem jsou certifikáty. Ty dokazují, že se jedná o přírodní kosmetiku a že byly použité pouze suroviny, které pocházejí z ekologického zemědělství, kontrolovaných sběrů a jejich zpracování podlehlo daným pravidlům.

 • Certifikáty – Vegan, Soil Association, NaTrue, ECOCERT, BDIH

Například certifikát CPK zaručuje, že je kosmetika dané značky opravdu vyrobena z přírodních surovin, které splňují následující podmínky. Držitel tohoto certifikátu je například česká firma SynCare nebo značky Saloos, Nobilis Tilia nebo Botanicus.

 • výrobky musí obsahovat nejkvalitnější přírodní suroviny,
 • nesmí obsahovat parafín, vazelínu nebo silikon,
 • nesmí obsahovat žádné syntetické, vonné, konzervační látky a barviva,
 • neobsahují genetický modifikované suroviny,
 • výrobky nejsou testované na zvířatech,
 • nepoužívají se chemické UV filtry,
 • odpady se ekologicky likvidují.

Přírodní kosmetika je trochu jiná

Tělová kosmetika v bio nebo přírodní kvalitě je specifická. Je potřeba se připravit na to, že mycí gely a šampon nepění tolik, jako klasická kosmetika. Bio krémy jsou hustější a tak jich stačí menší množství. Může se stát, že na začátku bude pokožka citlivější a může reagovat vyrážkou.

Nemusí se hned jednat o alergii, ale mnohdy si jen pokožka zvyká na přírodní látky. Účinky přírodní kosmetiky jsou pozvolnější. Například u péče o pleť je možné po čase zaznamenat výrazné zjemnění, vyživení a rozjasnění pleti.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *