Proč je tak důležité nepustit domů letní vedra?

Napsal

Chlad i přílišné horko se na nás mohou podepsat únavou, nesoustředěností nebo bolestmi hlavy. V zimě stačí zatopit a hned je nám lépe. Co ale dělat v letních parnech?

nástěnné klimatizace

Nástěnné klimatizace

Ideální teplota v bytě či domě

Abychom se cítili dobře, měli bychom udržovat doma celoročně konstantní teplotu. Například v obývacím pokoji ideálně kolem 22 °C (+- 2 stupně). V ložnici má být teplota ještě nižší, zhruba 20–21 °C. Jen při správném klimatu si plně vychutnáte zasloužený odpočinek po pracovním shonu. Pokud se nechcete o udržování teploty starat, pouvažujte o pořízení nástěnné klimatizace, která vše – včetně správné vlhkosti – ohlídá za vás.

Pozor na přehřátí

Ve chvíli, kdy naše teplota přesáhne hranici 37 °C, začne se tělo zbavovat vody pocením. Při velkých vedrech ztratíme i 5 litrů vody za hodinu. Tím z organismu odchází také cenné ionty a hrozí dehydratace spojená s nepříjemnými bolestmi hlavy.

Co s námi dělá horko?

  • potíme se
  • bolí nás hlava
  • zadýcháváme se a buší nám srdce
  • nedokážeme se pořádně soustředit
  • jsme unavení

Jak udržet doma příjemné klima?

  • Chytré větrání

Během dne, kdy slunce nejvíce žhne, nechte okna raději zavřená. Větrat je nejlepší brzy po ránu, po dešti a také během noci.

  • Okenní žaluzie

Proti slunci bojujte zataženými okny. Nejlépe fungují žaluzie, různé stínicí fólie a rolety. Raději se vyhněte textilním závěsům, které pohlcují sluneční paprsky a místnost tím ještě více oteplují.

  • Správná vlhkost vzduchu

Míra vlhkosti v bytě může výrazně zahýbat s pocitovou teplotou. Pokud máte doma příliš suchý vzduch, bude vám o to větší horko. Proto je dobré při větrání umístit na parapet okna mokrý ručník. Do bytu bude proudit vlhký vzduch a vám se bude hned lépe dýchat.

  • Větrák

I tento pomocník může prokázat dobrou službu. Nikdy si však nesedejte přímo před něj, protože hrozí nachlazení. Obloukem by se větráku měli vyhnout alergici a astmatici. Vířící prach, pyly a další alergeny rozhodně nejsou nic pro ně.

  • Klimatizace

Po klimatizaci do bytu a domu sahá v posledních letech čím dál více lidí. A není se čemu divit, tropická letní vedra u nás totiž už nikoho nepřekvapí. Moderní klimatizace navíc disponují speciálními filtry, které čistí vzduch. Kromě příjemné teploty si můžete užívat zdravého prostředí bez alergenů. Důležité však je, stejně jako u větráku, nenechat na sebe proudit chladný vzduch z přílišné blízkosti.

Přejeme ničím nerušené pohodové léto!

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *