Podle jakých kritérií vybírat obraz do interiéru?

Napsal

Hezký obraz kultivuje téměř každý interiér a dodává mu patřičný břink. Mimo jiné se obraz podílí na duchovním obohacování člověka, jež v daném prostoru pobývá. Rozhodně se nemusí vždy jednat pouze o originální obrazy věhlasných autorů.

Stejně tak blahodárně dokážou působit i reprodukce, plakáty nebo fototapety. Při výběru obrazu musíme zohlednit několik důležitých faktorů, které zajistí, že daný obraz padne do našeho interiéru jako ulitý a budeme s ním nad míru spokojení. Které faktory to jsou, si prozradíme v následujících řádcích.

Tištěný obraz s hodinami

Tištěný obraz s hodinami

Správná velikost obrazu

I levné obrazy do bytu nebo domu hrají důležitou roli. Bylo by chybné myslet si, že levný obraz v nejhorším někomu darujeme a koupíme si nový. Jak se praví – dvakrát měř a jednou řež. Při výběru vhodné velikosti vezmeme v potaz velikost stěny, kde bude obraz viset. Do malých místností se nedoporučuje věšet velké obrazy nebo vícedílné sestavy, jelikož na malých prostorách nemá velký obraz možnost vyniknout. Do malých místností či úzkých chodeb se hodí cik cak obrázky – tedy menší obrázky, kterých může být i více.

Vícedílné obrazy nebo zajímavé abstraktní obrazy do domácnosti vyniknou ve větších prostorách, jako jsou haly, velké jídelny či prostorný obývák, kde zeď nepřekrývá nábytek. Abstraktní malba se zrodila jako všechno jiné, nutkavou potřebou dát vzniknout něčemu novému. Abstraktní obrazy zachycují pravý život a rytmus života v jednoduché, ale zároveň i složité formě, která dává naši mysli svobodu, jakou nelze najít nikde jinde, patrně jen v hudbě. Tyto obrazy budou zajímavým a originálním doplňkem každé domácnosti. Nabízejí nespočet motivů, tvarů, barev, vzorů a nikdy se neokoukají, vždy zaujmou něčím novým.

Ručně malovaný obraz na plátně

Ručně malovaný obraz na plátně

Styl obrazu a motiv

Pravdou je, že při výběru obrazu se meze nekladou a je zde prostor pro fantazii. Ovšem při výběru vhodného obrazu do té či oné místnosti je dobré vzít v potaz nejen jeho velikost, ale styl, aby ladil s interiérem a navzájem se doplnili. Vybírejte takový obraz, který bude svou barvou kontrastovat s pozadím, tak aby úplně nesplynul, ale zase nebil do očí. Do moderně vybavených interiérů se hodí například levné obrazy New Yorku, ale i jiná města. Pro interiéry vybavené v klasice jsou vhodné krajinky, kytky, zvířata a různá místa. Vyniknou zde akvarelové a olejové malby.

Motiv vybíráme samozřejmě s ohledem na to, ve které místnosti obraz bude viset. Do ložnice se hodí studené barvy, evokující pocit pohody, do kuchyně obrazy vyvolávající chuť k jídlu, do pokojíčku hravé a barevné obrázky apod. Důležitou roli hraje velikost a tvar místnosti, nábytek, barva stěn, podlahová krytina a osvětlení, při kterém vynikne jakýkoliv artefakt.

Zdroj obrázků: www.perfektniobrazy.cz

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *